Калоян Паргов от събота е новият председател на БСП-София. Преди седемчасовите дебати и последвалия балотаж червеният лидер получи етикета - човек на апарата в БСП. И дори компромат - бил застъпник на РЗС и Яне Янев през 2001 г. Досега той беше дясната ръка на Анна Янева като оргсекретар на структурата. Червенокосата дама напусна кабинета на "Леге" 10, тъй като стана зам.-министър в икономическото ведомство. А уставът на БСП не позволява да се съвместяват постове в изпълнителната и партийната власт.
На изключен диктофон Паргов признава, че си е пожелал скоро време да вдигне сватба. Но не обелва и дума за половинката си. Родом е от Пловдив, но от 31 г. живее в София. Да, гордее се с баща си проф. Драгомир Паргов - декан на Факултета по информационни науки в УНИБИТ. Но като се върне назад в корените си, споделя, че прадядо му Наум Тенчев е бил преподавател в Солунската гимназия.
Завършва международни отношения в УНСС, след това прави магистратура по европейска интеграция, а вече е и доктор по европейска икономическа интеграция.
В УНСС се среща с професора по финанси Григорий Вазов, който го кани за програмен директор на консултантската му фирма "Вазов институт".
Паргов има опит и като участник в Национална агенция за оценяване и акредитация към Министерски съвет, която се занимава с качеството на висшето образование в България.
Иначе сред съпартийците си Паргов е известен като "момчето от Толева махала". Причината е, че често му се падало да участва в секционни избирателни комисии във въпросната махала от район "Връбница". Иначе започва активно да участва в предизборни кампании на БСП още 20-годишен, когато лепи плакати. Стъпка по стъпка се изкачва нагоре в партийната организация, за да оглави най-голямата структура на столетницата.
Като новоизбран шеф на БСП-София 36-годишният Паргов започва пълно обследване на районните организации и кварталните клубове на партията. Целта е да се направи анализ на проблемите на гражданите и след това да се изготвят стратегии за решаването им.
Паргов познава невралгичните точки на столицата достатъчно добре, тъй като втори мандат е общински съветник и зам.-председател на транспортната комисия в СОС. Иска да направи постоянно работеща връзка между партийните клубове и гражданските организации. Паргов оглави най-голямата градска организация на червените след балотаж срещу депутата Николай Малинов. Още един народен избраник бе в първата тройка на номинациите - Борис Цветков. "На този форум няма победени, заедно продължаваме да работим за обединението на лявото и левите идеи", каза на другарите си след 7-часовата конференция и двойното гласуване Паргов.
Няма да дам мира на властта в София
След 23 г. десни кметове левицата ще предложи решения, казва новият червен лидер
- Г-н Паргов, честито! Как се чувствате след дебатите и гласуването на градската конференция на БСП?
- Нормално (смее се). От утре (б.а. днес) продължаваме да работим. Не се чувствам по-различно от обикновено. Но благодаря на делегатите от форума, че ми гласуваха доверие, като подкрепиха моята платформа за развитие на градската организация на БСП-София. Имам амбицията да постигнем разширение на левицата и да завоюваме нови победи.
- Постигнахте победата с малка разлика и след балотаж. Не ви ли притеснява това?
- Това да има надпревара, да има състезание за идеи, е по-скоро положителна, отколкото отрицателна черта в БСП. Може би това е най-ценното в партията - дебатите и различните мнения създават работещите идеи. Обратното е функция на политическите сили, които се появяват в инкубатор, но забележете, че и тезите им са изкуствени. Една от основните задачи, които стоят пред мен, е да работя за изграждането на нови мостове - както вътре в градската партийна организация, така и от нея към гражданския сектор.
- Ще оставите ли Малинов за ваш заместник?
- Николай Малинов има своето място в градската организация в София и естествено е да го поканя в бъдещия екип.
- Как си обяснявате анонимните писма с компроматите срещу вас, които се появиха дни преди гласуването - бил сте член на РЗС, застъпник на Яне Янев? Кой стои зад това?
- За съжаление и в БСП, и в градската партийна организация вече стана хроничен синдром преди важни форуми да се вадят кинжали, да размахваме различни компромати, било то верни или неверни, свързани с това да се наложи едно или друго виждане. Аз съм защитник на тезата, че това трябва да става чрез диалог и дискусия. Задкулисието е паразит в политиката и не бих искал да го подхранваме със спекулативни теории на конспирацията кой стои зад това. Но казах ясно на моите другари, че никога не съм бил член на друга партия освен на БСП. Много по-важно е в момента да сме единни и да се консолидира лявото. Защото парадоксът, който се получава на местни избори, е, че имаме няколко леви кандидати.
- Вашата оценка за правителството?
- Ситуацията, в която работи това правителство, е нездравословна. Няма друг кабинет, който да е притискан по толкова яростен начин и да не бъде оставен поне на 100 дни толеранс, за да реализира своята програма. Но за разлика от правителството на Борисов кабинетът на Пламен Орешарски си е поставил ясни ангажименти в социалната сфера, по отношение на образованието, а и мерките за стабилизиране на икономиката. Бюджет 2014 е голямото предизвикателство не само пред управлението, а и пред държавата. От него ще зависи политическият сезон през следващата година.
- Споделяте ли мнението на Румен Овчаров за пълзящия популизъм в БСП за мораториума за земята, за дебатите за и против пушенето?
- Вижте, лично аз не разглеждам отмяната на тоталната забрана за пушенето като популизъм може би защото съм от гилдията на пушачите. Всеки има права, чух много призиви от страна на ресторантьорския бизнес. Чух и мотивите на организациите против тютюнопушенето. Връщането на залите за пушачи не е крачка назад, а опит да се поправи разделението, което ГЕРБ въведе. В тази връзка, повече споделям тезата, че управлението на ГЕРБ е белязано само с едно - разделение на обществото по всички теми. И на всяка цена. По отношение на мораториума - това решение на парламента бе до известна степен неиздържано. И ми прилича повече на прехвърляне на горещия картоф в полето на правителството. Отново се засили публичният дебат за продажбата на земя на чужденци, но темата трябва да бъде по-ясно артикулирана и в Народното събрание включително. Трябва да се използват възможностите и на местното законодателство.
- Правилно ли разбрах посланието Ви към БСП-София - социалистите да имате най-после кмет?
- Всяка общинска партийна организация има за цел местните избори и управлението. За София това важи с пълна сила, макар че вече 23 г. сме свидетели на дясно управление. Този модел създаде големи дисбаланси и диспропорции. А левицата може да даде смислени решения и предложения как да ги преодолее.
- Предложения, може би. А смислена кандидатура?
- Далеч сме от 2015 г. Но е вярно, че БСП-София допуска една грешка. Обикновено кандидатурата ни за кмет се появява малко преди изборите или дори буквално преди старта на горещата кампания. Амбицията ми е да бъдем в постоянна предизборна кампания. Постоянно да държим в напрежение управляващите в Столична община. И оттук нататък очаквайте голяма активност по отношение на представителите ни в местната власт, разбира се, в унисон с депутатите на БСП от София, защото немалко от проблемите на столицата могат да намерят решение в законодателни инициативи.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com