София. От 2014 г. всички ресторанти, заведения за обществено хранене, детски и училищни кухни и търговски обекти ще трябва разделно да изхвърлят хранителните си отпадъци. Тогава влиза в сила евродиректива, която ни задължава да си намалим наполовина депонирането на този вид боклук.
"До края на 2013 г. ще е готова компостиращата инсталация на София", съобщи кметът Йорданка Фандъкова. Договорът с изпълнителя - немската компания "Егерсман" в консорциум с български фирми, ще бъде подписан до две седмици. Консорциумът беше избран през март, но заради обжалване бе забавено сключването на сделката. Компостиращата инсталация, която ще е до с. Долни Богров, трябва да бъде построена за 19 месеца. Тя ще разполага с 2 резервоара с вместимост 20 хил. тона всеки. Единият ще е за хранителни отпадъци, а другият - за растителни.
"Предстои да създадем организацията за разделното събиране от заведенията за обществено хранене, догодина ще започнем с два пилотни района - Овча купел и Кремиковци", заяви Фандъкова. В момента екоминистерството пише специална наредба как ще става целия процес.
На ресторантите и кухните ще се раздават специални биоразградими торби, в които да изхварлят хранителните отпадъци. Те ще се извозват със специални камиони. На този етап общината не мисли да задължи и гражданите да събират разделно боклука си от храни. Причината е, че той е много замърсен и с други отпадъци и не може да се използва за компостиране. Към компостиращата инсталация ще се изгради съоръжение за улавяне на метана, който се отделя при разграждането на органичната материя. От този газ на място ще се произвежда ток.
Разчетите на столичната община показват, че при 20 хиляди тона годишно изхвърлени хранителни отпадъци, може да се получават около 6800 мегаватчаса ток годишно.
Кметът на София инспектира днес как върви изграждането на новото депо в местността "Садината" до с.Яна. То ще бъде готово в срок до края на октомври, обещаха от фирмата изпълнител "Геотехмин".
Съоръжението има капацитет от 3 млн. кубика отпадъци, които може да бъдат запълнени за 22-годишен период. Към него се строи пречиствателна станция за отпадните течности, които ще се отделят при престоя на отпадъка. Пречистените води ще се заустват в река Яна.
Както агенция Стандарт Нюз съобщи по-рано днес, до края на август пък ще бъде избрана фирмата, която ще стори завода за механично и биологично третиране на боклука и производството на т.нар. RDF-блокчета за гориво. Те ще бъдат използвани от Топлофикация София, което ще намали консумацията на скъпия природен газ. Очакваме до края на годината да сключим договор, заяви зам.-кметът Мария Бояджийска. Преди седмица 11 фирми кандидатстваха за строителството на завода.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com