София. Кметове тръгват на лов за милиони. Те стягат екипите си да пишат ударно проекти за пътища и парно с минерална вода например, с които регионите им ще дръпнат напред. Причината за треската е фондът с 500 млн. лв., пред който общини и министерства ще играят с приоритетни за регионите проекти. Става дума за новата инвестиционна програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите", която кабинетът Орешарски разработва за 2014 година. Лично финансовият министър Петър Чобанов ще отговаря за фонда, но комисия с представители от инвестиционните министерства и НСОРБ ще следи за разпределението на средствата.
Пътища за развитието на туризма и намаляване на трафика, разработване на хай-тек инвестиционни паркове и развитие на инфраструктурата за СПА са важните теми за кметовете. Има идея в съвета по разпределяне на средствата да участват и представители на синдикати и неправителствени организации.
Държавата ще разработи опростени и ясни правила за усвояването им, целта е да има прозрачни апликационни форми за кандидатстване, коментира пред "Стандарт" соцдепутатът и шеф на регионалната комисия в парламента Димчо Михалевски. "Идеята е във всеки един регион да има по един значим проект, но и да е пряко обвързан със стимулиране на растежа и създаването на нови работни места", допълни още той. Михалевски даде пример с топлата минерална вода край Златоград, която може да бъде докарана до населеното място. "Ако държавата вложи условно няколко милиона лева и докара топлата вода до Златоград, този проект ще доведе до още няколко пъти по толкова инвестиции за 300-500 работни места в областта на балнеологията", допълни още соцдепутатът. Кметовете от различните региони вече са подготвили ударно проекти за кандидатстване. Друг вероятен проект е бъдещото извеждане на движението от магистрала Тракия от кръговото в Бургас. Вариантът е да се отклони част от движението преди Бургас в северна посока към Слънчев бряг. И това е един от проектите, който може да намери финансиране от фонда, потвърди пред "Стандарт" Михалевски. При всички проекти ще се следва програмният европейски режим, допълни още той.
От БСП ще настояват всички проекти да подлежат на контрол от Народното събрание. Това ще бъде сериозна стъпка към повишаване на доверието, каза Михалевски. По думите му мониторингът от страна на депутатите ще разсее предварителното съмнение за разпределянето на средствата между регионите.
МИНИСТРИТЕ
Ще направим проекта за пристанище Варна
Данаил Папазов, министър на транспорта
Министерството на транспорта ще участва с проект за изготвянето на документация за интермодален терминал за пристанище Варна. Това е приоритетен проект, с който ние ще кандидатстваме пред фонда. Цялото строителство, което включва преместването на пристанището в квартал "Маскуда" и преместването на жп гарата там, е на много по-голяма стойност, но ние ще кандидатстваме за проекта. След което ще имаме варианти за допълнително финансиране. Все още методиката за кандидатстване пред фонда не е разработена детайлно, но до влизането на новия бюджет в сила тя ще бъде готова.
Имаме средства, помагаме на другите
Проф. Димитър Греков, министър на земеделието
Министерството на земеделието няма да кандидатства за средства от фонда. Ние сме може би ведомството с най-много средства. Можем да участваме с помощ и да играем съпътстващи функции с друго министерство, ако се наложи.
Кърпят шосета като швейцарско сирене
Враца има готовност да кандидатства за 10 милиона от регионалния фонд. Това съобщи кметът Николай Иванов. Парите са нужни за ремонт на уличната мрежа в града, която е тотално разбита от дейностите по водния цикъл, който се реализира в момента. По мегапроекта за 136 милиона лева не са заложени суми за възстановяване на настилката, а само за заравяне на изкопите, в които се полагат новите тръби за водопровод и канализация. Това превръща улиците в истински кошмар и изпитание за шофьорите. Общината има достатъчно капацитет да подготви проекта, с който да кандидатства за финансирането. Ще го направи веднага щом станат ясни механизмите, подчерта градоначалникът.
Николай Иванов смята, че този фонд с половин милиард лена е предназначен за решаването на най-тежките проблеми. Той се надява парите да бъдат разпределени справедливо и да отидат наистина за туширане на най-острите нужди.
3 в 1 за общините
Ще получат 81 млн. лева повече от държавната хазна
Кметовете получават 3 в 1 с бюджета за 2014 г. Средствата за общините ще се увеличат по три направления през следващата година. От една страна, общините гарантирано ще получат повече пари от държавната хазна по линия на субсидиите. Предвижда се те да получат общо 2,384 млрд. лв. субсидии и трансфери от бюджета за 2014 г., което е с 81,5 млн. лв. повече от предвидените средства за настоящата година.
Освен това общините може да разчитат на повече собствени приходи. Това ще стане по линия на данъка за автомобилите. Министерски съвет предложи само за колите, които отговорят на екологичните стандарти Евро 5 и Евро 6, налогът да се ползва с 50% отстъпка. За колите с Евро 3 и Евро 4 данъкът ще бъде с намаление от 30%, а за по-старите коли отстъпка въобще няма да има. В момента за всички коли с катализатор налогът е с 50% отстъпка. Промяната ще донесе 35 млн. лв. допълнително в общинските бюджети. За третия източник на допълнителни средства през 2014 г. обаче кметовете ще трябва сами да се потрудят. Те ще имат право да кандидатстват с проекти за допълнителни средства от фонда "Растеж и устойчиво развитие на регионите", в който са заделени 500 млн. лв. Но дори и да не успеят да предложат проекти, с които да се конкурират за допълнителните пари, общините ще имат повече средства, отколкото през настоящата година. От общото увеличение на държавните субсидии с 81,5 млн. лв. 20 млн. лв. се дават за допълнителни капиталови разходи. Така общата сума, която общините ще могат да похарчат за инвестиции, догодина става 121,9 млн. лв. От тях 60 млн. лв. са за ремонт на общински пътища, като сумата е с 10 млн. лв. повече спрямо парите за шосета, предвидени за настоящата година.
Ще се търсят механизми за оказване на финансова подкрепа на общини в затруднено финансово състояние, което не им позволява да изпълняват основните си ангажименти към населението, пише в мотивите към подготвения от правителството бюджет. Ще бъдат създадени предпоставки за национална подкрепа за територии и дейности, за които достъпът до европейско финансиране е ограничен, планира още кабинетът.
АПЕЛ
Управници, не ни делете на наши и ваши
"Не бива да има делене на общините на наши и ваши, да се лобира за едни или други, да се разграничават по политически признак". Това заяви кметът на Гоце Делчев Владимир Москов пред "Стандарт". Той е категоричен, че инициативата за създаване на фонд от 500 млн. е удачна, но не бива да се побългарява. Защото е необходимо справедливо разпределение на тези средства. "Трябва да участваме в изготвянето на критериите и правилата, за да няма спекулации и манипулации", твърди Москов. Той вярва, че по този начин общините ще имат възможност да привлекат сериозни инвестиции и да решат проблеми, които са от много години, но все не са достигали парите за преодоляването им.
Кметът на Монтана Златко Живков също изрази подобна позиция. "Ако все пак този фонд бъде приет, трябва да се създадат гаранции, че парите няма да бъдат насочвани към общините по партиен признак, а ще има толерантно разпределение между тях", каза той. Живков предлага всяка да получава според нуждите и възможностите си за усвояване. "Имаме готовност още с утвърждаването на фонда да представим проекти и да защитим нуждите си от възстановяване на уличната мрежа", коментира градоначалникът. Да се елиминира възможността за получаване на пари по партиен признак и само от големите общини, иска и кметът на Белоградчик Борис Николов. Според него последните години има залитане в тази посока - повече средства получават големите общини. "И в същото време се разбра, че малки като Белоградчик имат капацитет да усвояват милиони левове по европроекти", каза Николов.
Малките общини с по-голям шанс
Мога само да приветствам инициативата за залагане на такъв фонд с 500 милиона в новия бюджет 2014, каза за "Стандарт" областният управител на Варна Иван Великов. Според него така или иначе общините имат нужда от финансиране и собствени пари, за да подготвят и осъществят европейските си проекти. Тази възможност да получат средства няма вече да огрее както досега, кметове, които са симпатични, а на преден план ще излезе състезателното начало. Всички общини ще могат да кандидатстват за тези средства, а проектите им ще бъдат преценявани сериозно според тяхната перспективност дали са икономически обосновани. И това ще стане в едно честно състезание, прозрачно и открито, а не с тайни уговорки и задкулисно. Категорично не мисля, че големите общини ще бъдат облагодетелствани. Напротив, досега, както и практиката е показала, малките общини са по-гъвкави, имат по-голяма готовност по европейските програми, по-отговорно ангажирано се борят за европари със свои проекти. Мисля дори, че те имат по-голям шанс, каза още губернаторът на Варна.
По морето пълни с идеи
Кметовете по Южното Черноморие прегърнаха с възторг идеята в бюджета за догодина да има фонд за финансиране на общински проекти. Всички до един са категорични, че ще кандидатстват, защото няма община, в която да няма инфраструктурни проблеми. "На този етап мога да кажа, че имаме нужда от финансиране на проекти, свързани с пътната инфраструктура, не бихме се отказали и от такива в образованието", заяви кметът на Царево Георги Лапчев.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com