София. В Международния ден на музеите специалистите в музеите и галериите на България протестират срещу унизително ниското заплащане на техния труд, съобщиха от синдикатите КНСБ и КТ "Подкрепа". Както агенция Стандарт Нюз писа в днешния ден протестират срещу ниското заплащане и социалните работници.
Специалистите в музеите и галериите протестират и срещу подценяване на обществената роля на професията, голите обещания на правителството за промени в сектора. Специалистите в музеите и галериите на България заявяват, че кризата в духовността е по-страшна от икономическата криза; културен туризъм не се прави без музеи; гилдията застарява; ниските заплати демотивират младите специалисти; музеите и галериите ни изостават от европейското и световно ниво.
Специалистите в музеите и галериите на България предупреждават, че липсата на средства за обновяване и модернизиране на музеите и галериите ще доведе до отлив на посетители и поставяне на музеите в периферията на обществения интерес.
2500 души работят в 201 музеи и галерии, от които 895 са с висше образование – научни сътрудници и уредници. Заплатите на работещите в музеите висококвалифицирани специалисти – научни сътрудници, уредници, реставратори и художници, са най-ниските от всички категории специалисти с висше образование у нас. 456 лв. е средната работна заплата в националните музеи и галерии.
420-460 лв. е средната работна заплата в регионалните и общинските музеи и галерии.
330 лв. е началната заплата на млад музеен специалист с магистърска степен - само с 40 лева по-висока от минималната заплата за страната.
360–420 лв. получават много от уредниците и реставраторите в музеите и галерии, които имат над 20 години трудов стаж.
45-50 години е средната възраст на специалистите в музеите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com