Чудесата на Балканите

Правим кампания за културно-исторически маршрути в региона

Чудесата на Балканите | StandartNews.com

София. Кампания, която да популяризира туристическите, културните и историческите атракции на Балканите ще инициира вестник "Стандарт". Това обяви пред представители на 10 сръбски общини главният редактор на изданието Славка Бозукова.

Кметовете бяха в България по покана на "Трейс Груп Холд" АД за участие във форум за трансгранично сътрудничество.

При влизането си в Европейския съюз не бива да губите културната си идентичност, защото именно разнообразието от културни идентичности е в основата на модерната европейска общност, посъветва кметовете Бозукова. Тя подчерта, че един от лостовете да не се позволи размиване на идентичността на един народ е популяризиране на културното му и историческо наследство. Сърбите и българите сме братски народи не само защото сме славяни и ползваме почти едни и същи букви, заяви главният редактор на "Стандарт". Двата народа имат и обща народопсихология - обичат да играят хора, веселието с приятели, добрата кухня. По-важното обаче е, че имаме и обща духовност, подчерта Бозукова. Именно затова в. "Стандарт" с помощта на партньорски медии от Балканите ще стартира кампания, с която да опознаем по-добре не само родните атракции, но и тези на балканските държави, с които имаме обща история. Инициативата ще начертае общи културно-исторически маршрути, които да развиват туризма в региона.

Идеята ще ни сближи и ще спечели бизнесът

Небойша Иванов, кмет на Димитровград (Цариброд)

През последните 3-4 години следя всички прекрасни идеи на в. "Стандарт", подкрепени от българската туристическа общественост. Много ще се радвам, ако кампанията "Чудесата на България" прескочи границите на страната ви и стигне до Балканите. Тя ще даде възможност за взаимно опознаване на България и Сърбия и за засилване на двустранния туристически поток между двете държави. Тази идея може да се подкрепи и от Националното сдружение на общините в България и от Сръбското сдружение на общините. И мисля, че "Стандарт" и госпожа Славка Бозукова трябва да бъдат условно казано по-агресивни с налагането на тази идея. Местната власт в Димитровград и Западните покрайнини сме обмисляли възможността да организираме подобна кампания за популяризиране на културното и историческото ни наследство. По-глобалната идея на в. "Стандарт" ще създаде по-широк капацитет и аз я подкрепям. Трябва да се обмисли как тя може да бъде подкрепена, за да има и ефект за бизнеса на Балканите от нея.

Капитанът на Цари Мали град минал курс в Европол

Симеон Пешов влиза в отбора, ще защитава римската крепост

Той не е кореняк софиянец, но дава мило и драго за столицата. Само преди дни зам.-кметът по културата Тодор Чобанов се закани да сложи караули, които да пазят паметника на Апостола от крадци. Другата му мисия е да направи София Европейска столица на културата през 2019 г. В неделя по време на финалната церемония "Чудесата на България" Тодор Чобанов ще бъде капитан на отбора на Цари Мали град.

Заедно с шефа на фондация "Възраждане на Белчин" Симеон Пешов и управителя на комплекса Веселин Хаджиангелов тримата ще убеждават зрителите защо да гласуват за рестартираната римска крепост. Пешов е почетен председател на Камарата на строителите, член е на Висшия църковен съвет и президент на една от най-големите български строителни компании. Въпреки че е ръководил изграждането на десетки емблематични проекти по света и у нас, нарича комплекса "Цари Мали град" обект на живота си.

Тодор Чобанов пък е завършил археология през 2001 г. Седем години по-късно защитава докторска дисертация на тема "Дворцовата архитектура на Първото българско царство". Чобанов минава и курс по "Борба с престъпленията срещу културното наследство" към Европол. Това му помага да се посвети на друга своя мисия - битката с иманярството. "Незаконната дейност, съпътстваща археологията, пречи на възможността да изучим културното наследство", признава зам.-кметът на София.

Девиз на отбора

"Една легенда оживя!"

Талисман на отбора

Симеон Пешов ще вземе със себе си умалено копие на търновската колона на кан Омуртаг. За него държавникът е най-великият строител на България.

Пет неща, които не знаем за Цари Мали град

1. Римска монета, от която има само 5 в света, се пази в Цари Мали град. Отскоро започнаха да наричат императрица Гала Плацидия римската Клеопатра. Тя отсича малко количество монети. Затова са толкова редки.

2. Цари Мали град пази следи от 1700 години християнство по нашите земи. Пред величествените крепостни стени са открити три храма от различни епохи, изграждани един върху друг.

3. Мощи на света Петка са вградени наскоро в икона на светицата, намираща се в белчинската църква от ХVII в. "Св. Петка".

4. Мистериозни събития помагат на археолозите. Един от работниците изпуска тухла на древния зид, която се чупи на две, а отвътре се показва уникална безопасната игла на древността. Паднал при буря дъб показва древна кръщелня.

5. Преди седмици случайно е открит уникален меч

Стискат палци на златото от три континента

Млади археолози от Япония, Испания, Италия, Полша, Словакия, Беларус, Румъния, Армения, Азербайджан, Украйна и Турция ще следят он лайн двубоя по ТV 7 "Чудесата на България". Повече от 100 студенти от три континента и още толкова младежи, участвали като скаути в експедициите на проф. Диана Гергова в резервата "Сборяново", ще подкрепят в състезанието отбора на гетите. Всички те са били до нея в многобройните експедиции през последните години, когато от недрата на могилите край Исперих бяха изровени артефакти от времето на траките, и, когато от недрата на Омуртаговата могила излезе златното съкровище на владетеля Котела. Всички те знаят много за историята и културата на гетите и ще стискат палци на Гергова и отбора й в надпреварата за големия приз "Чудесата на България". От Варшава ще ме гледат синът, снахата и внучката Ида. Синът ми, който е университетски преподавател в Полша, ще се вълнува за мен от разстояние. Подкрепа ще дойде и от студентите ми от университета в полския град Шчечов, където водя курс по археология, споделя Гергова.

Според нея отборът, който ще защитава златото на гетите, е перфектният тим, за който всеки капитан може само да мечтае. Редом до Гергова ще е проф. Иван Маразов, име със световен принос в тракологията. Третият участник в нейния отбор е филоложката Джанан Родоплу от Исперих. Тя познава в детайли историята на проучванията, знае каква е съдбата на всяка педя от резервата "Сборяново", наясно е какво е направено и какво още трябва да се направи в археологическия комплекс край могилите. Дженан е известна със светкавичната си мисъл, острия си език и непоколебимия си хъс за победа.

Девиз на отбора

"Дойдох, видях, победих!"

Талисман на отбора - ЗМИЯ

Змия, пазителка на съкровището, крила златото на Котела в продължение на 25 века, отведе експедицията на проф. Диана Гергова до ковчежето с накити. Оттогава откривателката счита библейския символ за свой талисман. Японски тв екип подарил на Гергова миниатюрна фигурка на дървено влечуго. Тя ще е с нея и в часовете на двубоя за приза на "Чудесата на България".

5 неща, които не знаем за гетите

1. Гетите са били математици и астрономи.

2. Гетите са били пророци. Още от времето на Троянската война техните предвиждания за хода на събитията в древността са се оказвали верни.

3.Гетите са били учители на келтите. Те са имали писменост, а книгите им се наричали белагини.

4. Златото на гетите било скрито в дъбово ковчеже и поставено в клоните на вековно дърво, чиято корона е била оцветена в червено и черно.

5. Гробниците на гетите, вкопани в земята и облицовани с камък, имат формата на полегнала човешка фигура.

Проф. Димитров гледа дъбове

Пада си по политически екшъни и македонски песни

Изключителен историк, морски вълк, ценител на хубавото вино и фините дами. Неостаряващият професор Божидар Димитров е зодия Стрелец. Роден е в красивия град Созопол в семейство на бежанци от Източна Тракия. Завършва история и археология в СУ "Св. Климент Охридски".

Специализира палеография във Ватикана и Париж.

През 70-те години на XX век проучва архивите на Ватикана,което по онова време е невероятен успех. През декември 1994 г. е назначен за директор на Националния исторически музей. Автор е на около 20 монографии и над 200 статии в областта на българското Средновековие, османския период и новата история. Освен блестящ историк той е тв водещ. Професорът дълго време изпитваше историческата памет на зрителя с предаването си "Памет българска" по Канал 1. Сега хвърля ръкавицата от екрана на ТВ+ с "Историята с...Божидар Димитров"

През 2009 година професорът влезе и във властта като министър без портфейл в правителството на ГЕРБ.

Той самият се определя като търпелив човек, който много прощава. В свободното си време обича да гледа публицистични предавания и политически екшъни. Едно от хобитата му е четеното на хубави книги, а любимият му автор е Арнолд Тойнби. Музиката, на която се наслаждава, когато си почива, са македонски и тракийски песни. Любимото му ястие е месо с картофи, което върви с чаша хубаво червено вино.

Най-голямата му слабост е дъщеря му Мария. Още когато е малко момиче, двамата с татко й си правят съботен ритуал. Първо ходят на кино, после на ресторант.

Малко хора знаят, че професорът е и страстен градинар. Божидар Димитров обаче не гледа домати, а развъжда редки дървета, сред които дъбове.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай