Мутирал вирус от щама AH3N2 порази Пловдив, Стара Загора и Добрич
Грипът може да удължи ваканцията на учениците, смятат лекари
Мутиралият вирус от щама AH3N2 успя да порази 3 града само по време на коледните працници. Началото на грипната епидемия вече се наблюдава в областите Пловдив, Стара Загора и Добрич, съобщи вчера главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Още преди коледните празници в тези области е регистрирана заболеваемост при 200 на 10 000 души, а пробите до момента показват наличие на грипния щам AH3N2 Хонг Конг. Повишена е заболеваемостта и в Хасковско, Габровско и Видинско, в София броят на болните от грип е малко над средното за страната. До момента над една трета от пробите на заболелите показват наличие на грип и то на очаквания класически щам Хонг Конг. Ако грипът продължи да се разпросранява със сищата скорост, то коледната ваканция на децата може да бъде удължена, смятят личните лекари. Те дори препоръчват на родителите на малките ученици, да не ги пускат на училище, ако не бъде обявена епидемия, тъй като в школата вирусът се разпространява два пъти по-бързо.
"Бележки ще даваме на децата, едва смогваме да прегледаме болните, грипът не е силно опасен, но преминава тежко", твърдят още лични лекари.
Д-р Ангел Кунчев пък обясни и какви са симптомите на този вид грип. "Рязко начало, висока температура, доста силно проявена обща отпадналост на организма. Всички симптоми на горни дихателни пътища - запушен нос, кашлица, хрема, сълзотечение. Това, което го отличава от другите вирусни инфекции е по-голямата тежест на протичането, което кара засегнатите лица да останат два-три дни на легло", поясни специалистът. На хората с изразени симптоми се препоръчва почивка и лечение след преглед при лекар. Най-честото усложнение от грипа е бактериалната пневмония. Затова Д-р Ангел Кунчев съветва болните да останат вкъщи, за да не получат усложнения, а да предпазят другите хора от заразяване.
"Поддържането на добра хигиена, дезинфекция на повърхностите, особено където има малки деца, проветряването, са едни добри и ефективни мерки", посочи още той.
Особено рискова група за този вид грип са хората над 60-годишна възраст и по-специално страдащите от хронични заболявания, като диабет, бъбречна и сърдечна недостатъчност, белодробни заболявания.
Усложненията може да ни докарат пневмония
Грипният вирус А (H3N2), който присъства в тазгодишните ваксини с щама "Хонконг", води до класическите усложнения пневмония и бронхит. Това показва първият епидемичен взрив, който възникна в Балчик и наложи грипна ваканция за училищата и детските градини.
Най-много болни от грип и остри дихателни инфекции отчитат в Стара Загора, Враца, Пазарджик, Хасково, Кюстендил, сочат данните на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Там са доказали 12 положителни проби за грипния вирус А (H3N2) в седмицата до 11 декември, и по няколко проби с аденовируси, парагрипни вируси и респираторно-синцитиален вирус.
За ваксина е късно
Д-р Ангел Кунчев посочи, че вече е късно да се ваксинираме против грип. „При започваща епидемия ние нямаме време да създадем имунитет, защото са необходими 20 дни", обясни той. И отбеляза, че на пазара има два противогрипни препарата, които са много ефективни, ако приемът им бъде започнат в първите 48 часа. "Докато няма съпътстваща бактериална инфекция (каквато може да установи само лекар) за антибиотиците въобще няма място и даже може да навредят", категоричен е главният държавен инспектор.
Снегът ще прогони бацилите
Новата година на места в страната ще посрещнат със сняг. Макар и на неголяма снежна покривка в оставащите дни до празничната нощ е възможно да се радват в Североизточна България. Времето до края на 2016-а ще бъде динамично, особено на изток, ще духа силен вятър от север-североизток. Днес вятърът ще се усили и ще започне да нахлува по-студен въздух от север. В сряда почти над цялата страна ще има превалявания от сняг, по-сериозни те могат да бъдат именно в Североизточна България и по Черноморието. В Добруджа е възможно дори да се образува снежна покривка. Нови превалявания се очакват в петък - 30 декември, отново в източните райони на страната. В Централна България и на запад валежите ще бъдат по-малки. ова означава, че в новогодишната нощ в някои части на страната може да се радват на макар и малка снежна покривка. А застудяването от своя страна ще прогони бацилите, смътят лекарите. Според големите метеорологични центрове тази зима ще се окаже малко по-студена от миналата.
Киселото зеле ни спасява
Ферментиралите туршии са най-полезни при заболяване
Киселото зеле и ферментиралите туршии са много полезни при грипна епидемия. Желателно е и да вземате витамин D на капки, защото сега не се излагаме на слънце. Ако обаче почувствате, че ви е трудно да си поемете въздух, веднага трябва да потърсите медицинска помощ. Това посъветва пред Нова тв директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев.
Вирусните инфекции и грипът стават все по-чести със застудяването. Само силният имунитет може да ни предпази. Умереното физическо натоварване го подсилва, а пробиотиците помагат чрез увеличаване на лимфоцитната функция и силата на антителата. Витамин С играе важна роля в отговора на белите кръвни клетки и антителата към инфекции, бактерии и вируси, допълва "24 часа". Витамин С директно влиза в инфектираните клетки, неутрализира протеина, произведен от вирусната ДНК, и предотвратява развитието на нови вируси.
Лютите чушки, червените и зелените чушки, броколите и карфиолът са богати източници на витамин С, които може да включвате по-често в менюто. Цитрусите също съдържат много витамин С. Цинкът е от значение. Цинкът също има антиоксидантни свойства и помага за укрепване на лигавицата на гърлото, носните пътища и стомашно-чревния тракт, намалявайки способността на вирусите да се задържат. Богати на цинк са пшеничните трици, слънчогледовите и тиквените семки, гъбите, стридите, червените меса, рибата.
Витамин D помага за намаляване производството на хормоните на стреса, както и за повишаването на защитните сили на организма. Опитайте се да намалите въглехидратите, защото потискат имунитета. Яжте риба, пилешко, яйчен белтък, кисело мляко или растителни храни, богати на протеин. Полезни са и намаляването на стреса чрез техники като дълбоко дишане, релаксиращ масаж, слушане на любима музика, йога. По този начин ще намалите производството на кортизол и ще укрепите имунната система.
За да се предпазим от инфекции, е желателно да се ограничи престоят в групи с болни, както и стоенето в затворени помещения с много хора. Важно е ръцете редовно да се мият със сапун, да се проветряват помещенията поне 3 пъти дневно за по 15 минути. Оптималната температура на въздуха е около 21 градуса в помещенията, обитавани през деня.
Отделно, през мрачните дни ни обзема чувство на отпадналост и умора. Така е, защото в по-кратките дни през есента бързо се разгражда серотонинът, известен като "хормон на щастието".
Това води до дисбаланс между мелатонина и серотонина, които са важни медиатори на настроението, агресията и работоспособността. Мелатонинът се смята за естествения хормон на съня. Той регулира цикъла сън - бодрост, синхронизира биоритмите и отговаря за настъпване на съня. Той е и виновникът за нашата сънливост през мрачните дни. Разбира се, как организмът ни реагира на климатичните промени, зависи и от възрастта, пола и общото състояние. Атмосферното налягане, температурата и влажността на въздуха са основните фактори, които засягат по-чувствителните хора.
Ниските температури понижават реактивността на организма, повишават податливостта към простудни и някои инфекциозни заболявания. Атмосферното налягане, и особено промените, често предизвикват оплаквания сред по-чувствителните. Обикновено това са болки в ставите и главоболие при понижаване на атмосферното налягане.
СЪВЕТИ
Правилото с трите дни помага веднага
Ако заболеете от грип, следвайте правилото на трите дни - останете вкъщи и наблягайте на течностите. Такъв съвет даде пред Дарик радио педиатърът и личен лекар д-р Венцислав Везенков. През седмицата националният консултът по епидемиология д-р Мира Кожухарова обяви, че грипът вече е тук. "Грип означава сграбчване - внезапно започнало нещо. Човек може да каже в толкова часа изведнъж ми стана нещо - заболяха ме краката, ръцете, главата, после ми потече носът. Този признак е достатъчен критерий, че това е грип, а не проста настинка. При настинка общото състояние на човека е добро. Лошото общо състояние, дори и да нямаш хрема, дори и да не кихаш - в този сезон е почти сигурно, че става въпрос за грип", уточни лекарят. В този случай д-р Везенков винаги препоръчва на своите пациенти правилото за трите дни: "Лягай си вкъщи, започвай да пиеш липов чай, направи си топла баня, разтрий се, пий много течности, спри да ядеш. Ако е пациент с по-разклатено здраве, му препоръчвам противогрипен препарат, но пак по показания, винаги след консултация с лекар", обясни д-р Венцислав Везенков.
Експертите: Не се самолекувайте
В никакъв случай да не се самолекуваме при грип, съветват лекари. Това може да доведе до по-тежки последствия, отколкото ако се обърнем към медицинско лице още при първите симптоми. В миналите 10-15 години станахме свидетели на няколко грипни вълни, при които имаше смъртни случаи на хора, които се самолекуваха, казва д-р Милен Чолаков. Според него още при първите симптоми на заболяването трябва да се обърнем към личния си лекар, който да предприеме лечение.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com