София. На 20 декември депутатите ще изберат нови членове на Инспектората на Висшия съдебен съвет (ИВСС). Те ще се конституират на 15 януари, когато изтича 4-годишният мандат на настоящите 10 надзорници на Темида. Шефката на инспектората Ана Караиванова е с мандат от 5 г. и ще работи година с новите си колеги. След това депутатите ще трябва да изберат и неин приемник. Според закона за съдебната власт членовете на органа могат да бъдат избирани повторно, но не и за два последователни мандата.
Във вторник всеки един от кандидат-ревизорите трябва да получи доверието на поне 160 депутати. Предвид разпределението на силите в парламента, партиите трябва да стигнат до консенсус, за да може гласуването да даде резултат. В момента ГЕРБ има 117 депутати, левицата - 40, ДПС - 35, "Синята коалиция" и "Атака" по 14 и 20 са независимите.
За да избегне упреци за "политическа гилотина", а и за да бъде гласуването успешно, ГЕРБ заложи на прозрачността. Всичките 12 кандидати бяха изслушани поотделно на специално заседание на правната комисия на парламента. Биографиите им бяха качени предварително на сайта на комисията. Разноцветни депутати обясниха, че номинациите са достойни и почти всички са познати имена в юридическите среди.
Прави впечатление, че управляващите от ГЕРБ на практика ще имат само трима "свои" в ИВСС - толкова са предложените от тях кандидати. Червените и ДПС са внесли по 2 имена, сините и "Атака" - по един, а останалите трима са издигнати от различни независими избраници. В комисията добро впечатление направило представянето на Петър Раймундов, което е някакъв знак, че вероятно ще получи подкрепа. Преди да бъдат внесени официално, имената на кандидатите минали през още една цедка - на отделните парламентарни групи. Управляващите например избрали тримата бъдещи надзорници сред десетина имена, разказаха депутати.
"ГЕРБ има само трима кандидати, защото е изключително важно органът ИВСС да запази независимостта си и да бъдат избегнати упреци в политически натиск", каза шефката на правната комисия Искра Фидосова (ГЕРБ).
Изискването към кандидатите е да имат поне 12 г. юридически стаж, от които поне 5 г. - специализиран. Прави впечатление, че от сегашните кандидати само двама са съдии, при това и двамата административни, а един е следовател. На други трима половината им професионален път е минал като съдии, но в момента вече не са.
От 12-те кандидати добре познати на широката аудитория - извън специализираните юридически среди, са едва двама. Цони Цонев и Иван Колев станаха медийно популярни като членове на сегашния ВСС. Предложеният от ГЕРБ
Цонев е шеф на етичната комисия, а издигнатият от РЗС Колев - на бюджетната. Включвам се в битката за инспектората, тъй като имам богат професионален опит, с който ще помогна в работата на този орган, каза Цонев. И добави: "Прецених, че ще мога да се справя и ще мога да бъда полезен със своя опит. И ако това се случи, то ще е последното предизвикателство, което съм успял да мина в професионалната си кариера". Колев пък бе абсолютно прям: мандатът на ВСС свършва на 3 октомври 2012 г., а след това имал две възможности - да се върне като съдия или да работи извън съдебната система. Но и в двата случая нямало да може да използва опита си за реформата в съдебната власт.
БСП са предложили за ИВСС Светлана Бошнакова от ВКП и Захаринка Тодорова от Върховния административен съд. ДПС е издигнало прокурорките Албена Кузманова от САП и Моника Малинова от СРП. Другите предложения са съдийката от столичния Административен съд Весела Николова (Искра Фидосова, ГЕРБ), Янка Гочева от Окръжна прокуратура-Благоевград (Юлиана Колева, ГЕРБ), прокурорката от СГП Албена Антонова (Явор Нотев, "Атака"). Двама бивши "атакисти", сега независими - Кирил Гумнеров и Стоян Иванов, са номинирали съответно прокурорите Петър Раймундов (ВКП) и Пламен Панайотов (СРП), който обаче е оттеглил кандидатурата си. Синята Екатерина Михайлова е предложила следователя от Следствения отдел към СГП Любомир Георгиев. Няколко независими депутати са подкрепили кандидатурата на прокурорката от САП Юлиана Кацарова-Чорбаджийска.
При изслушването в правната комисия имаше задължителни въпроси към кандидатите. Всеки трябваше да отговори дали участва и имал ли е в миналото участие в търговски дружества или юридически лица с нестопанска цел. Както и да посочат дали членуват в организации или дейности, които да засягат независимостта им. Всички декларирали, че нямат никакви зависимости.
За първите години от съществуването си ИВСС се доказа като полезен, дисциплиниращ орган и инструмент, който подобри работата на съдебната власт. Въпреки първоначалния скептицизъм за полезността му, сега никой в съдебната система не може да си представи, че ще се работи без наличието на такъв коректив, който извършва проверки по дейността на всички органи на съдебната власт. Инспекторатът напълно разгърна дейността си през втората половина на 2008 г., когато са проведени многобройни проверки, най-вече по сигнали от медиите, а и по своя инициатива. Освен редицата дисциплинарни проверки, ИВСС се оказа полезен и в работата на съда, най-вече с предложения за тълкувателни решения и постановления по случаите на противоречива съдебна практика. Сигналите непрекъснато постъпват, като в отчета си за 2010 г. в ИВСС те са 1509. Подават ги граждани, но и много съдии и прокурори. Отделно над 1000 сигнала са получени до средата на 2011 г. в самия ВСС. Един от проблемите, който чака своето разрешаване, е защитата на лицата, подали сигнали.
Засега тя е уредена в глава 8 от Административно-процесуалния кодекс, но мнозина са на мнение, че те могат да бъдат доразширени. Има дори идея за закон за защита на хора, подали сигнали. Юристи отчитат и че в България често жалби се пишат без основание, от хора недоволни от съдебни решения. Рекордът е 47 тъжби за един ден, изпратени от един човек. Както и сигнал за скъпи облекла на служителите в Съдебната палата. В България например не се използват достатъчно монтираните във всеки съд кутии за анонимни сигнали. Целта на проекта бе да анализира възможностите на гражданите да реагират срещу нарушения на магистрати, както и да представи добрите практики, използвани в ЕС.
Новите членове на ИВСС ще бъдат изправени пред отговорната задача да са добър коректив в Темида - една от най-често критикуваните системи в България.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com