100 находки по трасето на газопровода

За разкопките ще трябват поне 10 млн. лева, твърдят археолози

100 находки по трасето на газопровода | StandartNews.com

Над 100 археологически обекта са открили експертите по трасето на проекта "Южен поток" у нас. Това съобщи Людмил Вагалински, шеф на Националния археологически музей. Той ръководи и екипите археолози, участващи в теренните обхождания на дългото 540 км трасе.

Над 10 млн. лв. ще струват проучванията на всички находки, сочат изчисленията на учените. Земите на бъдещия газопровод "Южен поток" са били разделени на повече от 8 терена, които са били обходени от археолози.
Най-важните находки са крепост от римската и късноантичната епоха в района на град Аврен и две римски вили чифлици. Едната също е в района на западната част на трасето, твърди Вагалински.

Обходът на трасето на "Южен поток" археолозите са направили през октомври-декември миналата година. Сега им предстои нов обход на над 35 км, след като проектантите са направили "ревизия" на маршрута на газопровода.
По време на проучванията специалистите от БАН са работили с най-добрата възможна техника и всички места, свързани с археологията, са нанесени на GPS. "Още по време на проучването на трасето на Набуко" обучихме около 30 души, които да работят със специален софтуер "Арка-ГИС", съобщи Людмил Вагалински. Според него обектите по трасето на газопровода са набелязани с максимална точност и вече са представени на инвеститора на "Южен поток" в лицето на "Газпром" и Българския енергиен холдинг. Работата по археологическите обекти обаче все още не е започнала, макар че първата копка на газопровода беше направена на 31 октомври. Законът задължава инвеститора да предостави финансирането на археологическите разкопки.

"Получихме писмено становище, в което "Газпром" и БЕХ потвърждават, че ще спазят задълженията си, без обаче да уточняват конкретен срок", обясни Вагалински. Притесненията на археолозите са, че ако не получат финансиране до март, времето, предоставено им за разкопките, няма да бъде достатъчно.

Вагалински упорито отказва да се ангажира с цифра за финансовите искания към строителите на "Южен поток" заради търговската тайна. Археолозите обаче работят със утвърдена тарифа. "30-40 000 лв. искаме за проучването на надгробните могили, 150 000 лв. е цената за сондажно проучване на римско селище", разкриха за "Стандарт" археолози, участвали в обхожданията. Всъщност могилите са единствените, които ще бъдат основно проучени. "Не върви да разкопаем една трета от могилата и да я зарежем. За по-големите обекти обаче специална междуведомствена комисия ще направи оценка на археологическата стойност и от нея ще зависи дали ще се направят само сондажни проучвания на културните пластове или ще се пристъпи към пълно проучване.

"Парите са символични в сравнение с това, което компаниите инвестират за строителството. При строежа на автомагистрала "Струма" проучването на 12-те обекта струваше колкото построяването на половин километър от магистралата", разказва Вагалински.

За археолозите строежът на нови инфраструктурни проекти на територията на страната е огромен шанс. "При бюджет от 500 000 лв. на година за разкопки всяко подобно строителство ни дава възможност да проучваме нови археологически места", казва проф. Васил Николов, археологът разкрил солниците край Провадия, най-древното европейско селище. Докато копаят в района на Капитан Андреево заради строежа на магистрала "Марица" той и екипът му разкриват 130 км от древния римски път "Виа Диагоналис" от Константинопол до Средна Европа. След това попадат на късно неолитно ямно светилище с диаметър от 800 метра, цялото оградено с кръгово разположени ровове. По-късно на същото място през желязната епоха е изграден обреден комплекс.

В най-източната част от трасето от морския бряг до село Ветрен, на 10 км северно от Провадия, е разкрито римско селище от IV век до град Белослав. "Дори и сега се виждат разсипи от камък. До Царевци пък също се крие римско селище, а от спътниковите снимки се виждат два вписани правоъгълника с по 400-500 метра дължина всеки, разказват археолозите. "Това най-вероятно е пътна станция на древния римски път Марцианопол за Анхиало.
От Варна до Провадия има над 20 обекта, като само за наблюдение има 16-17 сондажни обекта със селищен характер.
"Засега всичко е относително. В археологията е така - най-големите очаквания са основа за най-големите разочарования, там пък, където не очакваш, излиза най-голямата находка", каза Вагалински.

Според него разкопките трябва да започнат най-късно през октомври следващата година, за да могат да бъдат извършени качествено и на място да се каже кое е ценно за историята и кое не.

"При изследването на "Набуко", чието трасе беше 420 км, англичанинът, който приемаше документацията ни, заяви, че българските археолози са дали най-подборна и обоснована мотивация, подкрепена с факти от всички държави по трасето на проекта. Така че сега едва ли ще имаме големи обструкции", твърди Вагалински.

Две антични селища ще проучват до Кнежа

Археолози ще търсят родата на неолитната Тодорка по трасето на "Южен поток". Нищо чудно братя и сестри на първата европейка, която е живяла преди осем хиляди години край врачанското село Оходен, да се намерят в съседните общини - в три праисторически селища. Със сигурност обаче откривателят на Тодорка - археологът от врачанския музей Георги Ганецовски, ще попадне на нейни съвременници край видинското село Майор Узуново. Като ръководител на екип той тръгва на лов за сензации в раннонеолитното селище още днес.
Миналата година Георги Ганецовски е участвал в експедицията за уточняване на ценни археологически обекти по трасето на "Южен поток". Специалистите работили с джипиеси и направили карта с около 40 места, които непременно трябва да бъдат проучени, преди да започне полагането на тръбата. Ганецовски е обиколил района между реките Огоста и Вит. Отбелязал е на картата две антични селища, които се намират между плевенския град Кнежа и врачанското село Селановци. Две много интересни селища от бронзовата епоха има пък край Мизия. Там може да бъде открит и некропол. Древни тайни все още крие и селище край козлодуйското село Крива бара. А пък в района на отклонението на тръбопровода между газовото хранилище в Чирен и Козлодуй има две тракийски могили.

Под Иванча ще копаят за средновековен град

Уникални находки се очакват по пътя на тръбата и в района на Велико Търново. Археологът от филиала на БАН в старата столица Деян Рабовянов е един от учените, които са обходили цялото трасе. В региона на Велико Търново, Стражица и Павликени вече са картографирани между 25 и 30 археологически находки. Най-много са селищата от праисторията, след това са разкритията, свързани със Средновековието, и римските останки. Според Рабовянов археолозите ще имат най-много работа около село Иванча, където най-вероятно ще се работи върху цяло средновековно селище.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай