Филм за забранен художник открива "Master of Art"

Критиците на Запад поставят Алцек Мишев наравно с Кристо

Филм за забранен художник открива "Master of Art" | StandartNews.com

Картини, пърформанси, експерименти, електронна музика, звучаща в пространствата на две старинни къщи в малък италиански град, разгорещени разговори за съвременно изкуство, трогателни срещи с най-близки хора и места в България след 50 години раздяла – това е откриващият филм на деветото издание на фестивала "Master of Art". Началото е на 9 февруари от 19 ч. в кино "Люмиер" – тогава ще видим за първи път документалния разказ на режисьора Мария Аверина „Да летиш с плавници“ - за непрестанното търсене на смисъл в изкуството и живота.

Художникът Алцек Мишев, бунтар и експериментатор, ни води в това философско и естетическо пътуване през времето, пространството и идеите. Сценарист на филма „Да летиш с плавници“ е журналистката Мариана Светославова. На Алцек Мишев попада във Фейсбук и е дълбоко впечатлена от българския художник, направил забележителна световна кариера. Изумява я факта, че през 70-те той е поставен от критиците - заедно с Кристо, в топ 30 на европейския авангард, а в родината му почти никой не е чувал за него. Решава да се опита да поправи това несъответствие, от нея тръгва идеята за един по-дълбок и пространен визуален разказ за художника. 

Мишев започва своя творчески път през 60-те години в комунистическа България, когато се увлича по абстракционизма, който за него тогава е символ на свободата. Дързък в творческите си търсения и стремящ се към по-широки хоризонти, през 1971 г. художникът взима радикалното решение да напусне България завинаги. Озовавайки се в Италия, Алцек Мишев се гмурва в новата за него територия на пърформансите, като успява да стане един от най-ярките представители на перформативното изкуство през 70-те и 80-те години.

В творчеството си и житейските си възгледи Алцек Мишев започва постепенно да се завръща към идеите на отминали епохи. В тези си нови идейни търсения художникът неуморно задава въпросите: „Накъде върви светът?“, „Накъде върви съвременното изкуство?“, „Как би трябвало да живеем?“

В първия уикенд на фестивала в кино “Люмиер” ще видим още “Боромини и Бернини. Стремеж към съвършенство”, “Гоя, Жан-Клод Кариер и призраците на Бунюел”. Акцент в програмата са премиерите на български филми за големи съвременни имена в изкуството като Татяна Лолова.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай