В "града на бъдещето" всички активи са общи

В "града на бъдещето" всички активи са общи | StandartNews.com

Чрез мобилните телефони коли и жилища лесно се дават за ползване срещу заплащане, казва Димитър Маргаритов

 

Икономическите отношения от нов вид, които са условно наречени "икономика на споделянето", ще заемат все по-централно място в живота на съвременното общество, каза председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов.

"Очакваме в следващите периоди темата да бъде равностойна, а защо не и доминираща над тези, върху които основно сме концентрирали вниманието си на този етап като контролен орган", допълни той. По думите му има доста активи, които не се ползват пълноценно от притежателите им. Същевременно с бурното развитие на смартфоните, на комуникацията в мрежата много по-бързо хората се свързват помежду си и техните потребности от една страна и възможности – от друга, стават достояние едни на други.

"Най-естественото нещо в този случай е да се установяват отношения по повод споделяне на активите", заяви Маргаритов. А какво всъщност се случва?

Собственикът на даден актив, например автомобил, жилище, услуга, го предоставя с помощта на онлайн платформи или приложения за различни устройства за временно ползване на друго лице срещу заплащане. "Точно тук е разковничето, защото ако нямаше заплащане, не би било икономика и не би възникнал въпросът за отношенията потребител-търговец или предоставящ услугата или стоката", обясни Маргаритов.
 

Председателят на КЗП представи няколко иновативни визии на архитекти на "градове на бъдещето", в които обществата живеят споделено, като пестят ресурси. Според него икономиката на споделянето може да се развива именно в посока оптимизиране.

Дори съществува един истински град, базиран изцяло на споделената икономика, за който Димитър Маргаритов разказа. "Това е идея на едно италианско архитектурно студио за преустройство на бивша американска военна база в Германия. Идеята е в него около 4000 обитатели да споделят на площ от 270 декара всичко, което представлява тяхното ежедневие – пътувания до работното място, храна и пр.

За момента социалните мрежи са основен двигател на споделената икономика. Дори една от най-популярните социални мрежи (Facebook) наскоро промени интерфейса си, за да включи в него на мястото на един от основните си бутони Messenger такъв, който се нарича Marketplace и дава възможност по подобен на съобщенията начин хората да се свързват и да си предлагат на търговски принцип различни неща, които притежават", обясни председателят на КЗП.
 

В момента най-важното за този тип отношения е регулацията, посочват от КЗП. Все още в повечето случаи се подхожда критично и вместо да се тръгне по пътя на задълбочения анализ как този модел да съжителства с конвенционалните, по-скоро се търси начин как да бъде изместен встрани, дори забранен.

"Според мен, тези отношения могат да се развиват по различен начин, но не и да бъдат забранени. Най-малкото, защото общуването между хората не само че не може да бъде забранено, но то се развива по всякакви възможни начини и чрез всички възможни средства", обясни Маргаритов.

Според него е необходимо да проумеем, че този тип търговия ще се развива и трябва да бъде нормативно регулирана. Тя трябва да се развива в синхрон със съществуващите към момента правила на търговията и икономически модели.

"Всички участници на терена би трябвало да изпълняват задълженията си към държавата като институцонална шапка на обществените отношения – плащане на данъци, изпълнение на лицензионни и разрешителни режими и пр.", каза председателят на КЗП Димитър Маргаритов.

 

Стягат контрола над
частните квартири

Отдаването на квартири под наем на частни лица е сред основните предизвикателства при осъществяването на ефективен контрол, каза председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов. Дори често потребителите стават съучастници в препятстване работата на контролните органи.

Статистката на КЗП показва, че все по-рядко хотелиери и ресторантьори предоставят услуги в некатегоризирани обекти, но нещата не стоят толкова оптимистично що се отнася до отдаването на стаи под наем.

"Ние всячески се стремим да решим този въпрос ефективно. Включително чрез кампании към потребителите с послания, че за тях самите не е добре да играят ролята на мними роднини на тези, които ги настаняват в такива обекти срещу заплащане – нещо, с което контролните органи неведнъж са се сблъсквали", отбеляза Димитър Маргаритов.

Отдаването под наем на квартири е типичен пример за икономика на споделянето, която ще става по-обсъждана тема в днешно време.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай