Световната банка: Подобряване на управлението е ключът за гарантиране на справедлив растеж

Световната банка: Подобряване на управлението е ключът за гарантиране на справедлив растеж | StandartNews.com

Нов доклад на Световната банка, изследващ политиките, призовава развиващите се страни и международните агенции за развитие да преосмислят разбирането си за държавното управление, което се явява ключово за справяне с предизвикателствата в областта на сигурноста, икономическия растеж и справедливостта.

Докладът за световно развитие за 2017: Управление и Закон изследва как неравномерното разпределение на власт в обществото влияе върху ефективността на водените политики.

Асиметриите във властта спомагат да се обясни например защо образцови закони и агенции за борба с корупцията често не успяват да я ограничат, или пък защо децентрализацията не винаги подобрява качеството на общинските услуги, или пък защо добре замислени фискални политики не могат да намалят уязвимостта и да генерират дългосрочни спестявания.

В доклада се отбелязва, че когато политики и технически решения не успеят да постигнат очакваните резултати, вината се стоварва на институциите. Все пак държавите и донорите трябва да имат предвид управлението в по-широк план, за да бъдат успешни политиките. Докладът определя доброто управление като процес, чрез който държавни и недържавни групи си взаимодействат, за да изготвят и прилагат политики, като работят в рамките на набор от формални и неформални правила, оформени от властта.

"Тъй като търсенето и настояването за ефективно предоставяни услуги, добра инфраструктура и справедливи институции се покачват , от жизнена важност е правителствата да използват ограничените ресурси по възможно най-ефикасния и прозрачен начин", заяви Президентът на Групата на Световната банка, Джим Йонг Ким. "Това означава да се използват знанията в частния сектор, да се работи тясно с гражданското общество и да се удвоят усилията в борбата с корупцията. Без по-добро управление нашите цели за слагане на край на крайната бедност и подпомагането на споделен просперитет ще бъдат непостижими", допълни той.

В доклада се представят примери от различни държави, включително създадаването на държавата в Сомалия, антикорупционните усилия в Нигерия, предизвикателствата, свързани с растежа в Китай, както и феноменът на гетата и социалното изключване в големите градове на Индия. Докладът описва три печеливши съставки на ефективните политики: всеотдайност, координация и сътрудничество. За да може тези три съставки да дадат резултати за по-добро управление, институциите трябва да:

- Подсилят ангажимента си към политиките най-вече при промяна на обстоятелствата. Това ще помогне например, в случаите, в които определящите политиките харчат извънредните приходи, вместо да ги спестят; или пък когато лидери не спазват мироукрепващи споразумения, за които няма правно обвързване или налагане чрез закони.
- Подобрят координацията, за да се променят очакванията и да се намерят социално приемливи действия, приемливи от всички. Винаги се появяват предизвикателства в различни сектори - от финанси до индустриални клъстери или градоустройство. Финансовата стабилност например, се основава на презумцията за доверие. Например - вземете предвид как, въпреки че е по-разумно да оставите парите си в банката по време на затруднения, хората прибързват и теглят депозитите си понеже виждат, че другите го правят, като така в крайна сметка предизвикват банките да загубят ликвидност и да фалират.
- Насърчат сътрудничеството. Ефективните политики помагат за насърчаването на сътрудничеството като ограничават действията, мотивирани от лична полза – например избягването на данъци. Сътрудничеството се реализира чрез надеждни механизми за награди и наказания. Често хората може да бъдат мотивирани от лична изгода, просто защото съществуат подобни насърчителни фактори. Така, фактът, че не плащат данъци не ги спира да се възползват от обществени услуги, финансирани от обществото. По същия начин, когато определени групи не могат да се възползват от обществени блага или пък се чувстват лишени от качествени обществени услуги, това може допълнително да отслаби спазването на правилата.

Изследването констатира, че добрите политики често са трудни за въвеждане и прилагане, защото някои групи в обществото, печелещи от статуквото, могат да имат властта да се противопоставят на реформите, които са необходими, за да се промени политическото равновесие.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай