Руски експерт: Не е изключено България да се върне към "Белене"

Руски експерт: Не е изключено България да се върне към "Белене" | StandartNews.com

Москва. България може да се върне към проекта "Белене", смятат руски експерти. Решението за отказа от строежа на АЕЦ „Белене” изглежда по-скоро политическо, защото проектът не е толкова скъп, а от техническа гледна точка претенции към него не е имало. Българската страна нееднократно е променяла позицията си и не е изключено след време, примерно година, въпросът за "Белене" да бъде повдигнат отново, заявява руският енергиен експерт Александър Уваров пред икономическия ежедневник „Коммерсант” в коментар към материала „На България й подготвят сметката за „Белене”.

Руското издание припомня, че днес в Москва се очаква да започнат преговорите между българския министър на енергетиката Делян Добрев и руския му колега Сергей Шматко, на които да бъдат уговорени условията за прекратяване на договора за строителството на АЕЦ „Белене”.

„Коммерсант” изтъква, че българската делегация се намира в Москва от вчера, но срещата е била забавена по искане на Сергей Шматко за днес.

„Задръжката беше използвана за провеждането на съвещание по проблема с вицепремиера Игор Сечин. На тази среща руската страна трябваше да формулира позицията на Москва по повод отказа на София, съобщават осведомени източници”, пише още изданието, цитирано от бТВ.

Руският вестник цитира още свой събеседник, близък до преговорите, който смята, че решението на българските власти да се откажат от „Белене” е било продиктувано от политически мотиви – „на съдбата на проекта може да е повлияла позицията на САЩ”.

Изданието припомня документи, разпространени от „Уикилийкс”, които „потвърждават влиянието на посолството на САЩ и американската (компания) „Уестингхаус” върху ръководството на България по отношение на АЕЦ”.

„Официално в „Росатом” не коментират въпроса за компенсации за срива на проекта. Източник, близък до преговорите, оценява разходите на държавната компания на минимум 1 млрд. евро. В тази сума влизат в частност подготовката на площадката за строителството на АЕЦ, извършвана от „Атомстройекспорт”, както и разходите по поръчката на оборудването (включително реактора за първия енергоблок)”, пише „Коммерсант”.

Руското издание припомня, че „Росатом” не за първи път заплашва с неустойки, заради затрудняване на преговорите със София. Източници на „Коммерсант” от компанията припомнят, че през 2010 г. общият размер на неустойката, в случай на отказ на българската страна от проекта, възлиза на 1 млрд. евро, което включва разходите по произведеното оборудване.

Същите източници посочват, че строежът на новия енергоблок за АЕЦ „Козлодуй” ще отнеме между 7 и 12 години, и от икономическа гледна точка проектът ще е много по-неизгоден за България от „Белене”. Според тях един отделен блок струва по-скъпо отколкото, ако е част от двублокова АЕЦ и стойността му се увеличава с 30 % и 40 %.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай