Пламен Готев, анализатор в ИП „Бул Тренд Брокеридж" ООД
На фона на колебливото и разнородно представяне на фондовите пазари през по-голямата част от изминалата седмица изпъква един доста солиден скок на акциите по света в сряда, който в крайна сметка предопредели и позитивният завършек на периода за по-голямата част от водещите международни борси. Събитието, което предизвика оптимизма на инвеститорите, бе приетата за успешна от широката публика реч на най-обсъжданата личност в света – Доналд Тръмп, пред Конгреса на САЩ. В нея скандалният президент потвърди заявките си за насърчаване на икономическият растеж чрез намаляване на данъците, съкращаване на регулациите и увеличени разходи за инфраструктурни проекти.
Икономическите индикатори също спомогнаха за доброто представяне на пазарите. В САЩ
седмичните молби за помощи за безработица достигнаха най-ниското си ниво от 1973 г.
насам – 223 хил. броя (като трябва да се има предвид, че работната сила в днешно време е много по-многобройна от тогава). В Европа инфлацията в Еврозоната през февруари удари най-високото си ниво от четири години насам и достигна целевото от Европейската централна банка ниво от 2%.
Американският пазар продължи неуморимия си поход нагоре, който продължава вече шест седмици. Нови рекорди регистрираха основните индекси зад Океана, записвайки седмични повишения между половин и един процент, при което бенчмаркът S&P500 докосна нивото от 2400 пункта, а Dow Jones Industrial Average прехвърли равнището от 21 000 пункта. Положителното представяне се дължеше изцяло на скока на акциите в сряда, когато пазарите реагираха на речта на президента Тръмп през Конгреса.
Европейските фондови пазари също спечелиха от позитивната вълна, започнала в САЩ. Британският FTSE 100 достигна нова рекордна стойност от 7382 пункта, а германският DAX 30 е на най-високото си ниво от април 2015 година насам. Широкият регионален индекс Stoxx Europe 600 нарасна с близо процент и половина.
През седмицата сериозно скочиха шансовете за повишение на лихвените проценти от страна на Федералния резерв на САЩ още на заседанието по паричната политика на централната банка, предстоящо на 14-15 март. Това стана в резултат на поредица от изказвания на членове на управителния съвет на Фед, включително и на председателя Джанет Йелън в петък. От различните уклончиви твърдения пазарите достигнаха до извода, че повишение на лихвата с четвърт процент по-късно през този месец е доста вероятно.
На валутните пазари тази седмица
най-силни бяха двете най-популярни валути – щатският долар и еврото
Доларът спечели от очакванията за действията на Фед, а за силата на еврото спомогнаха последните социологически проучвания за френските президентски избори, които предстоят през април. Според резултатите антиевропейският кандидат Марин Льо Пен категорично би загубила втория тур от изборите срещу проевропейския Емануел Макрон.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com