Наша фирма с исторически договор за 400 млн. лева

Наша фирма с исторически договор за 400 млн. лева | StandartNews.com

Пловдив. Сделка за близо 400 милиона лева, сключена на Пловдивския панаир, е на път да стане бизнессъбитието на годината. За нея се говори от два дни не само под тепетата, където бе подписан договорът, но и в цялата страна.

Броени часове след официалното откриване на 67-ия Международен технически панаир бе сключена най-голямата сделка в цялата досегашна история на форума. Споразумението включва три контракта за общо 185 милиона евро и е между ямболската фирма „МКМ продукт”, Руското енергийно агентство и Министерството на икономиката на Чувашката република.

Събитието бе отчетено като огромен успех и голяма крачка към възраждане на българо-руските взаимоотношения лично от заместник-министъра на икономиката и енергетиката на Русия Юрий Сентюрин. Контрактът е за три сделки. Първата предвижда изграждането на 1000 къщи, които сами произвеждат енергия. Те ще бъдат разположени в чувашкия град Вологда, на около 400 километра северно от Москва, което за измеренията на Русия е много близо до столицата.

Екодомовете трябва да бъдат изградени до края на тази година В срок от три години пък около тях трябва да се оформи цял комплекс, така че живеещите тук хора да има къде да работят, да произвеждат храната си, а домовете им а дават необходимата енергия. Целта е след това да започне постепенно внедряване на такива автономни градове в цяла Русия.

Перспективата по думите на Михаил Михов, който е президент на консорциум „Еко енерго”, в който влиза и ямболската фирма „МКМ продукт”, е неговата компания да изгради 3 милиона къщи, от които в момента има нужда руската страна. На първо време обаче е важно да получи одобрение и да има успех автономният град.

Втората сделка е за изграждане от страна на консорциума за завод за преработка на битови отпадъци в Чувашката република и внедряване на производството на биогаз от птичи тор. В близост ще бъде изграден и комплекс от оранжерии, които ще ползват произцведения биогаз.

Третото споразумение е за тиражиране на технологиите на „Еко енерго” в Русия. Договорът включва и поставяне по една къща-акумулатор в 15 региона в Русия и ако тя бъде одобрена, постепенно ще започне внедряването й навсякъде в страната.

По изпълнението на първата сделка ще бъдат изпратени наши специалисти и строители, които заедно с руските си колеги ще бъдат ангажирани в строежа ще са над 1000 души. Сделката е историческо събитие както за България, така и за Русия, тъй като тя е част от връщането на старите мостове, които имаше между двете страни, обясни Михаил Михов.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай