Намаляват бюрокрацията пред бизнеса

Намаляват бюрокрацията пред бизнеса | StandartNews.com

„Активно работим в посока повишаване качеството на средното и професионалното образование, правят се реформи в тази посока, но трябва по-активно сътрудничеството между образователните институции, бизнеса и общините, тъй като те най-добре биха посочили от какви специалисти се нуждаят". Това заяви министърът на икономиката Теодор Седларски на среща-дискусия, организирана от Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК).

На срещата присъстваха Тим Курт, президент на ГБИТК, Митко Василев, главен управител на ГБИТК, Светлин Адрианов председател на специализирана комисия „Complianse" към ГБИТК и Димитър Димитров, председател на специализирана комисия техника, технологии и иновации към ГБИТК.

Министър Селарски заяви, че посещава редица заводи, за да се осведоми за проблемите, с които се сблъскват големите инвеститори. „Една от приоритетните задачи на служебното правителство е осъществяването на регулярен и ефективен диалог с бизнес организациите за намиране на общи решения, насочени към подобряване на бизнес средата и осигуряване на благоприятни условия за ускорено икономическо развитие", изтъкна министърът и поясни, че Националният икономически съвет е взел решение да се извърши преглед на администрираните от съответните министерства регулторни режими, които са част от подзаконова нормативна уредба, за да може да бъде обсъдени възможностите за редуциране и облекчаване на тези режими.

Димитър Димитров, председател на специализирана комисия техника, технологии и иновации към ГБИТК коментира важността на темата Индустрия 4.0, което ще доведе да изключителен скок в производителността чрез така наречените кибер-физически системи. По думите му чрез тези системи ще може да се произвежда по-евтино и по-бързо. „От комитета гледаме на Индустрия 4.0 като тема, която е компонент на икономическите отношения между България и Германия. Въпросът е, когато развитите държави започнат да произвеждат бързо и евтино сами всичко, каквото им трябва, колко бързо ние като развиваща се държава ще успеем да се адаптираме към тази нова реалност", допълни Димитър Димитров.

"Смятаме, че чрез различни ефективни мерки и стимули можем да позиционираме България като регионален лидер за развитие на Индустрия 4.0 на Балканския полуостров", каза министърът. Той поясни, че стартира инициатива на министерството за разработване на „Концепция за ускорено развитие на Индустрия 4.0", и за целта към Националния икономически съвет се създава работна група за разработване на концепцията.

„Планираме и провеждането на конференция по темата Индустрия 4.0 на 31 март 2017 г. в София Тех Парк. Поканени за участие са експерти от Европейската комисия, Германия, Словакия, Австрия и Естония, от научните среди и неправителствени организации в България", каза министърът. Той поясни, че в Министерството стартира инициатива за организиране на регулярни срещи с предприемаческата общност под наименованието „На кафе с министъра". Целта е да се популяризира интереса към стартъп компаниите и предприемаческите инициативи, и общественото внимание да бъде насочено към младите хора, които с повече иновативност, намират начин за успешно развитие в България.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай