Министър Алексиев: БДЖ е в критично състояние

Министър Алексиев: БДЖ е в критично състояние | StandartNews.com

БДЖ е в критично състояние и през 2016 г. мениджмънтът на дружеството не е предприел никакви мерки за справяне със ситуацията. Това заяви служебният министър на транспорта Христо Алексиев, по време на представянето на екипа си. БДЖ–Пътнически превози не е в състояние през 2017 г. да изпълнява ангажиментите си към клиентите и към държавата. Само за 2016 г. дружеството е дало 1 млн. лв. за трансбордиране на пътници с автобуси, поради липса на локомотиви, заяви Алексиев. "Не искам концесията на летище София и оздравяването на БДЖ да се разглеждат паралелно. Средствата от реализирането на концесията по закон отиват в държавния бюджет, и ако БДЖ не представят ясен план за развитие, средствата няма как да им бъдат отпуснати", заяви министърът. Той допълни, че ще се търсят възможности за краткосрочно рефинансиране на дълговете на БДЖ. „Забравете за реваншизъм. Но ако някой не си върши работата, ще бъде сменен с по-добър", каза министърът по адрес на ръководството на БДЖ.
Разпоредил съм прекратяване на рамковото споразумение на НК „Железопътна инфраструктура" за ремонт и рехабилитация на железопътна инфраструктура, заяви Алексиев. По думите му процедурите трябва да се възлагат с обществена поръчка за да има равнопоставеност между всички фирми и повече конкуренция при избора, което би довело до по-добра цена и качество. По отношение на концесията на летище София министърът посочи, че планира да проведе по-широк дебат с всички заинтересовани страни, преди да реши как ще се развива аеропорта. За летище Пловдив концесията е добър вариант и там ще работим за приключване на концесионната процедура, каза министърът. В рамките на два месеца ще бъде изготвена програма за развитие на българските пристанища.
До края на март ще бъдат стартирани обществени поръчки за три големи железопътни проекти, които ще се изпълняват със средства от ЕС, заяви още Христо Алексиев. Това са проектите за модернизация на жп отсечките Елин Пелин–Костенец, Костенец–Септември и София–Волуяк. Общата им стойност е около 700 млн. евро.
Едно от неизпълнените условия по Споразумението за партньорство с ЕК е в сектор „Транспорт", заяви още Алексиев. Страната ни все още няма приета Интегрирана транспортна стратегия с хоризонт до 2030 г. Експерти от министерството в момента работят по подготовката на документа като до края на март ще бъде приета екологичната оценка.
Друг проект, който се нуждае от ускоряване, е стартирането на Лот 3.2 от АМ „Струма" през Кресненското дефиле. Трябва много бързо да се предприемат конкретни действия по този проект, защото в противен случай има реален риск от загуба на европейско финансиране, каза министър Алексиев.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай