Изтича ултиматумът ни за АЕЦ "Белене"

Днес Атомекстройспорт трябва да оттегли претенциите си срещу НЕК от съда в Париж, за да не заведем насрещен иск

Изтича ултиматумът ни за АЕЦ "Белене" | StandartNews.com

София
 
Днес изтича срокът, който България даде на руската „Атомстройекспорт“, за да изтегли иска си срещу НЕК от арбитражния съд в Париж заради проекта АЕЦ „Белене“. Ако до дни компанията не спре съдебната процедура, Националната електрическа компания (НЕК) ще заведе насрещен иск срещу нея в Женева за 61 млн. евро.

Преди две седмици стана ясно, че руската страна е завела иска за 58 млн. евро за неразплетени разходи за закупено оборудване на АЕЦ „Белене“. И двете суми са реално дължими разходи по проекта, стана ясно от изказване на енергийния министър преди седмица.

Според икономическия министър Трайчо Трайков НЕК е предложила няколко варианта на руската комания, която най-късно до няколко дни трябва да реши как ще действа от тук нататък.

Едно от предложенията е двете страни да приспаднат задълженията си до момента и да продължат работа по проекта.

„Атомстройекспорт“ е дъщерна компания на „Росатом“. През 2006 г. дружеството е избрано за строител на централата. След подписването на договора има вече 13 анекса за предоговаряне на техническите параметри на проекта.

Последният анекс между „Атомстройекспорт“ и НЕК беше сключен в началото на юли и дава отсрочка за договаряне между двете страни до 30 септември, напомня investor.bg.

Според първоначалното споразумение цената на централата трябва да бъде около 4 млрд. евро. При последните преговори руснаците настояваха за близо 7 млрд. евро, а България искаше АЕЦ „Белене“ да не е повече от 5,5 млрд. евро.

Очаква се консултантът HSBC да се произнесе по условията на договора и цената на проекта, които ще бъдат изгодни за страната ни.

АСН

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай