София. Някои се държат така сякаш икономиката е публичен дом и има нужда от нови лица в нея, за да стане атрактивна. Това заяви в студиото на бТВ финансистът Левон Хампарцумян. Икономиката има нужда от компетентни лица, подчерта той.
Новите лица в политиката представляват опасност за икономиката, уточни финансистът. Не е най-важна данъчната система в една страна. По-важно е как ги разпределяме тези средства, в какво ги влагаме, посочи още експертът. Той е убеден, че има нужда от реформиране на основни елементи в държавата.
Той не пропусна да коментира и стореното от екс финансовия министър Симеон Дянков.
"Хайде да не коментираме фигури, които откровено не се справяха с работата си. За Дянков мога да кажа, че професията се оказа по-голяма от него. Нека така да го кажа", заяви Хампарцумян.
Бившият депутат от Коалиция за България и финансов министър в кабинета на Тройната коалиция Пламен Орешарски обясни позицията на БСП спрямо плоския данък, който партията въведе, а сега възнамерява да отмени, ако дойде на власт. „В партията винаги е имало дебат за плоския данък,” призна той, като посочи, че и в обсъжданата в момента предизборна програма се обсъжда въвеждането на прогресивното подоходно облагане.
Левон Хампарцумян контрира, че въпросът дали данъкът е висок, или нисък, измества фокуса на дебата от това за какво се харчат постъпленията от него и дали имат необходимия социално-икономически ефект. „В добри години приносът на плоския данък е да насърчи предприемачеството,” коментира той.
В разговора се намеси и финансистът Емил Хърсев, който коментира ефекта на данъчното законодателство върху бизнеса, цитирайки фразата, че „има много начини да убиеш котка, но те до един са ефективни”. Именно тук се намесва ловкостта на политиците,” коментира Емил Хърсев, цитирайки мисъл на Конфуций.
И тримата експерти се обединиха около тезата, че евентуалното „спасяване” на българската икономика чрез заем отвън би имало прекалено неблагоприятни последици.
„Не можем да изядем повече, отколкото сме произвели и това е икономическият закон,” посочи Емил Хърсев.
„Лошо е да вземаш заеми, които не знаеш как ще платиш,” смята пък Левон Хампарцумян.
„Ако се изкушим да вземем заеми, след време ще плащаме много висока цена,” предупреди и социалистът Пламен Орешарски. Той допълни, че заплатите са свързани с конкурентноспособността. „Без реални промени в икономиката волевото увеличение на минималната работна заплата най-малкото означава повече хора на улицата,” категоричен е той.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com