60 хил. хектара лозя има в България

60 хил. хектара лозя има в България | StandartNews.com

Почти 60 хил. хектара (ха) лозя са отглеждани в България през 2015 г. Те са разработвани от малко повече от 45 хил. стопанства, сочат последните данни на Евростат. Това означава, че на всяко стопанство се падат средно по 13 декара обработвани лозя, което съвпада със средното за Европейския съюз (ЕС).

В целия ЕС през 2015 г. са обработвани 3,2 млн. ха от общо 2,4 млн. стопанства, като разликите между отделните страни са значителни.

Според Евростат, 2,5 млн. ха (78%), от лозята са предназначени за отглеждането на грозде за висококачествено вино. Тук влизат както виното със защита на наименованието на произхода (2,1 млн. ха, или 83% от лозята), така и със защита на географските означения (400 хил. ха, или 17%).

Испания е страната членка на ЕС с най-много земя, предназначена за грозде за вино през 2015 г. - почти 1 млн. ха (30% от всички лозя в ЕС). Франция, известна с качествените си вина, е на второ място с 803 хил. ха (25%), следвана от Италия с 610 хил. ха (19%). Сравнително напред са още Португалия (199 хил. ха, или 6%) и Румъния (184 хил. ха, също 6%).

България е доста по-назад в класацията с едва 1,88% от всички лозя в ЕС, а най-големият български регион, отглеждащ грозде за вино, е югоизточният с 33,2% от всички лозя в страната.

От гледна точка на произвеждащите вино стопанства обаче нещата изглежда по доста по-различно. По този показател лидерска позиция заема Румъния, която има 855 хил. стопанства (36% от всички в ЕС). Испания спада на 2-ра позиция в тази класация с 518 хил. стопанства и Италия с 299 хил. стопанства.

Франция се оказва страната, където стопанствата имат средно по най-много площ лозя – 10,5 ха. Следва Люксембург (4 ха) и Австрия (3,2 ха). За сравнение, в Испания тази площ е едва 1,8 ха, а в Румъния – 0,2 ха.

През 2015 г. Испания и Франция заедно са формирали над две трети от общата площ за висококачествено вино в ЕС. Във всяка страна членка с лозя, освен в Румъния, земята с грозде за висококачествено вино е с най-голям дял от цялата площ.

Всички или почти всички лозя се отглеждат с цел производство на висококачествено вино в Германия, Люксембург, Великобритания, Чехия и Словения.

Сред висококачественото вино гроздето със защита на наименованието на произхода преобладава пред това със защита на географското означение в повечето страни членки на ЕС. Изключение правят Гърция, Кипър и България, където виното със защита на наименованието на произхода е 41,8% спрямо 58,2% за виното със защита на географското означение.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай