Милано
Премиерът Берлускони успя да прокара мерки за икономии в размер на 45,5 милиарда евро, за да успокои пазарите, разтревожени от натрупания от Италия дълг.
В същото време правителството обещава да се справи с укриването на приходи на обща сума около 120 милиарда евро на година - или близо три пъти повече от размера на предвидените икономии, съобщи БТА.
Въпреки някои символични мерки, предвидени в правителствения пакет за съкращаване на дефицита, например задължителното деклариране пред данъчните власти на всяко плащане в брой над 1500 евро, критиците на правителството са скепитчни, че някой някога ще потърси отговорност на онези, които укриват приходи и не плащат данъци.
Доказателствата за съществуването на проблема с укриване на данъци са анекдотични. Тази седмица данъчните власти обявиха, че в десет от проверените крайбрежни заведения близо до Рим са били регистрирани приходи в размер на 86 хиляди евро годишно, докато обявените пред данъчните власти са едва 18 хиляди евро.
Профсъюзът, който представя собствениците на крайбрежни заведения веднага внесе оплакване. "Не могат да се изчисляват приходи според броя на плажните чадъри", заяви представителката
на профсъюза Даниела ди Ренцони.
"И ако барманите са толкова ангажирани, че забравят да издадат касова бележка, това в никакъв случай не трябва да се третира като опит да се избегне плащането на данъци".
Асоциацията на данъкоплатците Contribuenti.it, която се стреми да стимулира спазването на фискална дисциплина, твърди, че броят на италианците, които се опитват да си отворят банкова сметка или да ангажират сейф в трезорите на банки в Швейцария и Люксембург - две страни, в които се прилагат строги банкови закони - от юни се е увеличил със седем на сто.
Коментатори твърдят, че петпроцентният "данък солидарност", който се предвижда в пакета за бюджетни икономии и ще се прилага спрямо приходи над 90 хиляди евро, ще засегне едва един процент от населението, тъй като повечето самонаети италианци, дори богатите, декларират много по-малки суми.
Според данни на министерството на икономиката от 2009 г. половината от италианските данъкоплатци декларират под 15 хиляди евро.
Данъчните декларации показват, че адвокатите печелят средно по 46 700 евро, а архитектите - по 29 500 евро на година.
Стандарт Нюз
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com