Японският посланик гони стреса с тенис и ски

Фото: Оля Ал-Ахмед и личен архив на посланик Яманака

Японският посланик гони стреса с тенис и ски | StandartNews.com

Шиничи Яманака обикаля галериите, във възторг е от Боянската църква

Като ученик бил заровен в книгите, Шарлок Холмс му е любимият герой

На 23 Декември е японския император Акихито навърши 83 години. Цялата страна на изгряващото слънце чества този ден като официален национален празник.. Въпреки възрастта си Негово императорско величество Акихѝто пише книги за рибите и свири на чело. Акихито е най-големият син и четвърто дете на император Шова (Хирохито) и императрица Коджун (Нагако). Още на 3-годишна възраст е отделен от родителите си и предаден на възпитатели. Като дете получава титлата принц Цугу. Интронизиран е през 1989 г., когато е на 56 г. Сега е единственият монарх в света с титлата император. Според японската традиция властването на всеки монарх се нарича "ера". Ерата на Акихито носи името Хейсей. Императорът Япония e символична фигура и няма реална политическа власт. Легендата гласи, че императорската му династия произхожда от богинята на слънцето Аматерасу. Затова императорът е смятан за бог. Съвременните японци едва ли вярват в това, но за тях императорът е символ с важно национално значение и романтична окраска. Акихито има особено място сред коронованите глави по света. За чужденците и дори за японците той е загадка. Неговият начин на живот и функции в държавата нямат аналог с облика и дейността на други монарси.

В деня, когато Акихито отпразнува рожденият си ден „Стандарт" представя новия посланик на Япония у нас - Шиничи Яманака

Шиничи Яманака пристига в България като посланик на Япония на 28 юли. Зад гърба си той вече има солидна кариера. Възпитаник е на Токийския университет, където през 1977 г. завършва правния факултет. Същата година постъпва на работа в Министерството на образованието, културата, спорта, науката и технологиите. Бил е директор на комитета за възстановяване на образованието към премиера, шеф на бюрото за младежта и спорта, зам.- министър. От 1992 г. до 1995 г. е доцент и преподавател в института за следдипломна квалификация по международна икономика и право към държавния университет в Йокохама. Години наред работата му е била пряко свързана с образоването на следващите поколения.

А това е нелека и отговорна мисия

И в момента той продължава да е председател на Управителния съвет за международно проучване на преподавателската и учебна дейност към ОИСР /OECD Teaching and Learning International Survey/. Посреща с въодушевление мисията у нас. „Всички, които познават България, са впечатлени от нейната богата култура и природна красота. В един глас хвалят българската роза и киселото мляко, което е символ на здраве и дълголетие. Както и вкусните български плодове и зеленчуци. Това, което ми прави най-силно впечатление е изключителното гостоприемство на българите от дълбините на тяхното сърце," споделя посланик Яманака. Българското изкуство също го респектира. Следвайки думите на Нобеловия лауреат за литература Елиас Канети, че „България е известна с отличните си музиканти и млади диригенти, които разнасят славата й във всички части на света" пратеникът на Япония е слушал изпълнението на „Многоя лета" от световноизвестния оперен бас Борис Христов. Вече и видял Боянската църква, която го е впечатлила много. Шиничи Яманака признава, че никога не мислел, че ще стане диломат. Роден е в префектура Яманаши, град Цуру, разположен до планината Фуджи. Там е живял до завършване на гимназията заедно с родителите си, брат му и сестра му.

Сега се старае поне 2-3 пъти в годината да навестява Цуру

където в момента все още живеят майка му и малкия му брат със семейството си. Бащата на Шиничи Яманака е бил преподавател в местната гимназия. Майка му цял живот е била домакиня, която се е отдала на семейството и е отгледала и възпитала трите си деца. Като малък Шиничи мечтал да стане велик учен. Винаги е бил заровен в книгите, предпочитал биографиите на световно известни личности. Увличали го и книги с илюстрации и комикси. Залягал и върху детективски романи, а най-любим му бил Шерлок Холмс. Изключително внимание отделял на японските народни приказки и тези от световно известни писатели. В прогимназията наблягал на писатели от епохата Мейджи, като Сосеки Нацуме и Огай Мори. В училище Шиничи Яманака е бил неверояно ученолюбив и пълен отличник. Притеснявало го само, че спортът не бил силната му страна. Любимите му предмети били математика, химия, физика и история. В крайна сметка като студент избрал правото. Родителите му никога не са настоявали каква професия да избере, искали само да стане човек, който да вдъхва доверие на хората. Шиничи Яманака има щастието да успее наред с кариерата, да създаде и прекрасно семейство. Със съпругата му се радват на двама синове. Те вече са пораснали и успешно работят в Токио. Планират да посетят София в края на тази или началото на Новата година. За тях това ще бъде първото посещение в България, затова и го очакват с нетърпение.

В момента Шиничи Яманака гони стреса с активен спорт.

Обожава да играе тенис и да кара ски. Признава си, че не е много добър и в двата спорта, но полага големи усилия. Когато пристигнал със съпругата си в София през лятото, времето било прекрасно, слънчево и това много му допаднало. Точно тогава използвал уикендите, прекарвайки по цял ден на тенис кортовете в Борисовата градина. Сега посланик Яманака с нетърпение очаква зимата за да покара ски и да покори пистите.

В Япония той активно е практикувал древни бойни изкуства

„Много съм щастлив, че в България японските бойни изкуства като карате, айкидо, джудо и други са много популярни", споделя посланикът. И двамата с жена му обичат да посещават изложби. За краткия си престой в страната ни вече са успели подробно да разгледат художествените галерии в София, Пловдив, Сливен и Ямбол. Това ги е направило истински щастливи, защото са успели да се докоснат до уникални творби. Впечатлен от забележителните стенописи в църквите и манастирите посланик Яманака възнамерява да обиколи колкото се може повече обители и да се запознае с различните школи на зографството. „Считам, че в България имате прекрасно изкуство и култура", признава посланикът.

Шиничи Яманака смята, че притежава уникално японско качество в характера си, а именно - грижовното отношения към другите.

Той е убеден, че това качество е присъщо и на българите. "Да мислиш за другите, като за себе си", е сред традиционните достойнства на японците. Шиничи Яманака ще заложи на него и в работата си у нас.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай