Ваксините са щит, не - враг

Ваксините са щит, не - враг | StandartNews.com

Проф. Тодор Кантарджиев, директор на НЦЗПБ

Ваксините са особени лекарства, които се слагат на здрави деца. Всички лекарства имат странични нежелани ефекти, но при тях те са сведени до минимум. Освен това напредналите държави прилагат колкото се може по-добри ваксини при изпълнението на имунизационния календар.

Страхът от имунизации може да "възкреси" опасни болести

Ползата от ваксините е доказана във времето по безапелационен начин. Въпреки това периодично се разгаря полемика "за" и "против" приложението им. Затова решихме да ви припомним какъв е смисълът да имунизирате децата си.

-----------------
Туберкулоза, едра шарка, полиомиелит са само част от страшните болести, които бързо могат да ни погубят или осакатят и които почти не познаваме. Благодарение на ваксините срещу тях. Ефикасността на имунизациите обаче периодично им играе лоша услуга. Когато хората забравят за една болест, те престават да се страхуват от нея и да разбират нуждата от най-добрата защита срещу нея - ваксините. Точно заради това и директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев напоследък казва, че ни "трябва една сериозна

епидемия, която да отрезви някои хора

- тези, които не вярват във ваксините. Не едно и две доказателства за думите му ни дава и историята.
През 1974 г. в Япония 80% от децата са ваксинирани срещу коклюш и болестта почти изчезва - има само 393 случая, като нито един от тях не завършва фатално. Заради това в следващите години родителите решават, че няма нужда да ваксинират децата си, а броят на имунизираните пада до 10% през 1979 г. Точно тогава над 13 000 души се разболяват от коклюш, а 41 умират. След възстановяването на ваксинациите болестта пак почти изчезва. Аналогично е положението и у нас. След въвеждане на дадени ваксини се получава плавно спадане на заболеваемостта, казва проф. Кантарджиев. През 1992 г. например за първи път у нас се прилага задължителна хепатитна ваксина за бебета и веднага започва да се наблюдава спад на случаите на хепатит Б. Заради пробойни в задължителните имунизации обаче и у нас има случаи, подобни на този в Япония. През 1993 г. е имало епидемия от дифтерия в Украйна, а заради изпуснати имунизации в България също са се разболели хора.

От 7 деца - 6 починаха

защото нямаха задължителна ваксинация, разказва проф. Кантарджиев. През 1957 г. пък е бил последният голям взрив на детски паралич. За съжаление, и сега има опасност от развитието на болестта у нас точно заради несложени ваксини. Ако дойдат бежанци от Пакистан или Афганистан при избухването на един военен конфликт, ще има вълна на детски паралич тук, прогнозира проф. Кантарджиев. Затова той е категоричен, че трябва да се спазва задължителният имунизационен календар. В България той включва 11 болести - туберкулоза, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, морбили, епидемичен паротит, рубеола, вирусен хепатит тип Б, хемофилус инфлуенце тип Б (ХИБ) и пневмококови инфекции. Освен това здравното министерство е въвело и препоръчителни имунизации, които се слагат само по желание на родителите. Сред тях са тези за хепатит А, ротавируси, човешки папиломен вирус, грип, менингококи, пневмококи.
Освен слагането на ваксините навреме, много важно е да се проследи и

дали са дали нужния резултат

за образуване на антитела, които да пазят детето от болестите. Това може да стане с изследване за серопревалентността, казва проф. Кантарджиев. За съжаление обаче то не се финансира у нас. Така не е ясно каква е достоверността на официалните данни за наличието на над 90% ваксинално покритие при българчетата.

Тренират "армия" срещу микробите

Ваксините ни помагат да изградим имунитет срещу едни от най-страшните инфекциозни заболявания. Когато детето се роди, то няма собствени антитела, които да го пазят от болестите. Неговата имунна система тепърва трябва да ги създаде, като се сблъска с вирусите. Ваксините помагат този процес на изграждане на антитела да се ускори и да се случи по лесен и безопасен начин. На практика те съдържат същите вируси или части от тях, които ни разболяват, само че специално обработени и в много малки количества. Така ваксините помагат на детския организъм да си изгради антитела (бойци) срещу микробите, без да се разболява.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай