Трябва сериозен дебат за външната граница на ЕС

Идването на Макрон е хубава новина, Франция ни е приятел, казва проф. Михаил Константинов

Трябва сериозен дебат за външната граница на ЕС | StandartNews.com

Какви послания се очаква да чуем от френския президент Еманюел Макрон по време на визитата му у нас. Ще се обсъждат ли идеите му за премахване на социалния дъмпинг и промяна на Директивата на ЕС за командированите работници? "Стандарт" потърси за коментар по тези и други въпроси математика и политически анализатор проф. Михаил Константинов.

- Проф. Константинов, как да тълкуваме факта, че след толкова години - цели 10, френски президент идва в България?

- Това, че идва френският президент Еманюел Макрон, е хубава новина. България е в зоната на франкофонията. Така или иначе сме сред големите приятели на Франция. А и Франция е приятел на българския народ.

- Какви послания се очаква да чуем от френския президент?
- Аз лично смятам, че трябва да започне сериозното обсъждане за охраната на външната ни граница на Европейския съюз. Това, което се случва през последните 2-3 години в Европа, е пълна катастрофа, нарушаване на законите, на границите, нахлуване на хора с друга идентичност, с друг начин на мислене. Те получават един много грешен сигнал от нас - те нарушават законите, а ние в отговор ги приютяваме, храним ги и т.н. Категорично трябва да се прекрати тази практика. В България се влиза само чрез установените за това места, те се наричат ГКПП. Всеки, който преминава държавната граница нелегално, трябва да бъде изхвърлен обратно или арестуван - има член 287 от НК, който предвижда до 5 г. затвор за незаконно прекосяване на границата. До този момент ги осъждаме условно и на глоба, която те не плащат. В момента Европа прилича на разграден двор, което е крайно обидно. Граница се пази със сила и ако някой се интересува от това, ще уточня - пази се с всички степени на силата. Който както иска да си го представя.

- Възможно ли е при визитата си Макрон да срещне разбиране за идеите му за промяна на Директивата на ЕС за командированите работници?
- Да се премахне този механизъм не е правилно, но могат да се коригират неговите параметри. Ръководството на ЕС трябва да промени начина, по който управлява системата. Вие виждате колко грубо например се опитват да налагат някакви т.нар. бежански квоти на държави, които не ги желаят. Вие не сте подписали някакъв документ, но повечето държави са го подписали и ще ви наложат да приемете хора, които изобщо не желаете. Искам да поздравя Република Полша, Република Унгария и някои други държави, които категорично отказват да изпълняват разпоредби, които са против техните национални интереси. Аз съм сигурен, че България достойно ще защити своя национален интерес, още повече, че ние сме сред инициаторите преди три още години за въвеждане на общоевропейска охрана на външните граници.

- За какво можем ние да лобираме пред Макрон -примерно за влизане в Шенген, в еврозоната?
- България и Румъния отдавна са изпълнили техническите изисквания за включване в Шенгенската зона. Веднага искам да изтъкна, че в критериите за Шенген изобщо няма политически изисквания. Ако трябва да ви кажа точната причина, по която не ни приемат в Шенген, тя е много ясна и холандците даже я казаха. В момента всеки български гражданин, попаднал в ЕС, може 3 месеца всяка държава да поиска да го върне обратно. Влезем ли в Шенген, никой не може да върне български гражданин по някакви причини, примерно, защото той не се харесва на съответната страна. В момента има около 150 000 българи от цигански произход в ЕС и това невинаги се харесва на държавите, примерно, на Холандия това не й харесва. Така че всъщност нас ни блокират за влизане в Шенген по една единствена причина, тогава няма да има механизъм за връщане на нежелани българи в родината. Всичко друго са политкоректни лъжи, от което ние нямаме нужда, защото виждате политкоректните лъжи до къде докараха Европа. Докараха я до това в собствените им домове абсолютно чужди лица да ги избиват. Политическата коректност трябва да бъде забравена, тя да бъде обявена за една от най-големите злини на съвременната цивилизация. Освен лъжа, политическата коректност е върховно зло.

- Търси ли Макрон с обиколката си в Австрия, Румъния и България нови съюзници или просто отдава дължимото на страните от Източна Европа?
- Всяка държава, особено когато има претенции за величие, каквато е Франция, търси нови съюзи, търси укрепване на старите, евентуално техните ръководители се опитват да предотвратяват бъдещи конфликти. Г-н Макрон прави впечателение на един умен политик. И той, и управляващите френски елити вероятно са наясно със заплахите, пред които е изправена Европа и света и те се опитват така да се каже да обсъдят опасното явление в зародиш. Охраната на външните граници на ЕС е една от най-важните задачи, пред които е изправена в момента Европа. Човек, който не си пази къщата, имота и близките, от външни посегателства, е обречен грубо казано да загине. Има разбира се и други задачи.

- Френският вестник "Трибюн" твърди, че ще ни бъдат предложени две френски корвети. Възможно ли е на снещата с Макрон да се обсъждат и такива въпроси?
- Идеята за френски корвети не е нова. Трябва да бъде внимателно обсъдена, но аз мисля, че България, особено в тази област, трябва да сключва само офертни сделки, т.е. да купува технологии, бази за ремонти. Това трябва да се превръща в български бизнес, така че държавата, която предложи най-добра офертна сделка, нейната оферта да бъде взета. На България корвети действително й трябват само доколкото става въпрос за охрана на морските ни граници. Франция е голям оръжеен производител и това е нейният бизнес.

- Даже Румъния също е проявила интерес към покупката на корвети...
- Румъния поначало има специални взаимоотношения с Франция. Тези отношения са от по-особен порядък.

- Скоро започва новият политически сезон. Кои очаквате да са големите му теми?
- Откровено казано, надявам се да няма кой знае колко големи теми. Щом започнат да се размахват едни големи теми, значи, че нещо не е наред. Нормалният политически живот трябва да протече максимално равно, трябва да се поставят дългосрочни цели и те да се преследват. Ние трябва действително да поставим две - три основни цели пред нашата държава в един минимум средностатичен план. Ясно е за какво става въпрос. Компромиси не трябва да има, трябва да се вземат решения с оглед на техния дълготраен икономически, политически и демографски ефект.

- Как бихте коментирали различните проекти за антикорупционния закон?
- На думи всички са против корупцията, но както виждате, корупцията си я има. Нека да не си посипваме само нашата глава с пепел. Няма държава по света, която да не е поразена от различен вид корупционни практики. В някои държави тя е в повече, в други - по-малко. Примерно, по традиция, в Северна Европа корупцията е малко по-ограничена, но и там си е явление. В този смисъл, този въпрос е много труден и няма да бъде лесно решен. Трябва да се борим за ограничаване на размера на това явление, защото то просто води до намаляване на националния доход, до сриване на морала. Тук чудеса не могат да се очакват. Корупцията си е явление и светът ще си умре заедно с него.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай