Младата компания вече е трета по брой продадени смартфони, от модела Mi4 се очаква да покори света
Китайската компания Xiaomi се появи едва през 2010 г., но вече й предричат съдбата на нов технологичен гигант, способен да хвърли ръкавицата на съвременните "чудовища" като Samsung. Тя не е особено добре позната в европейските домакинства, но технологиите й, както и произвежданите устройства, правят огромен скок на световната сцена. С какво е позната Xiaomi и как се очаква да покори сектора?
MIUI за Android
Точно три месеца след основаването си през юни 2010 г. Xiaomi Tech пусна първия си продукт - потребителския интерфейс MIUI (произнася се "Me You I") към мобилната операционна система Android. В началото тя се разработваше изключително само на китайски език, тъй като в компанията не предвиждаха щурм на световния пазар. С течение на времето обаче MIUI получи версии на английски и на други популярни езици. Тя обединява в себе си много от плюсовете на операционните системи Android и iOs, както и от други подобни фърмуеър. Компанията създаде универсален продукт, който бързо стана прочут в целия свят. Потребителите на телефони под управлението на Android, недоволни от базовия набор на тази операционна система, масово преминават на MIUI, който се откроява с надеждност, удобство, а и е по-красив. Благодарение на MIUI компанията даде възможност на потребителите на смартфони, работещи под Android, да се чувстват едва ли не собственици на iPhone. Защото досега такова съчетание на удобно използване, красив дизайн и високо ниво на интегриране на програмното обезпечение със самото устройство бяха достъпни само в продуктите на Apple.
Мобилните устройства
След като осъзна, че развитието на MIUI може да осъществи без пряк контакт с непосредствените производители на мобилни устройства, Xiaomi реши да не търси надеждни партньори, а сама да започне производството на смартфони и таблети. При това, според замисъла на шефовете, тези устройства трябва да бъдат не по-малко качествени, но пък доста по-евтини в сравнение с конкурентните. Компанията взе решение да се избави от всичко излишно в продукцията си. Няма да откриете масирани рекламни кампании на този бранд, специализирани магазини с уникална архитектура, оторизирани сервизни центрове и други маркетингови уловки, насочени към популяризирането на компанията, но силно влияещи върху стойността на продуктите. Най-добрата реклама на устройствата на Xiaomi е високото качество и популярността на MIUI. Компанията не спира да твърди, че най-добре интерфейсът работи на нейните собствени устройства, което е напълно логично.
Първият физически продукт на Xiaomi стана смартфонът Xiaomi MiOne. С него производителят не се втурна да покорява световния пазар, а се съсредоточи изключително само на Китай. Този смартфон се отличаваше на фона на останалите Made in China с невероятното си качество на всички компоненти, с предварително инсталираната операционна система Android с MIUI, както и много ниската си цена. Следващите два модела - Xiaomi Mi2 и Xiaomi Mi3, затвърдиха успеха на компанията като производител на смартфони. Всеки от тях бе продаден в над 10 милиона бройки, разбира се, най-вече в Китай. Част от устройствата, благодарение на интернет, замина зад граница. Това накара най-прозорливите хора да заговорят, че на изток се очаква появата на нов технологичен гигант на световно ниво.
Големият пробив за Xiaomi на външните пазари се очаква от модела Xiaomi Mi4. Много специалисти наричат това устройство "най-добрия мобилен телефон в света", което се потвърждава не само от субективните впечатления на техноманиаците, но и от независимите тестове и обзори. Xiaomi Mi4 работи на основата на процесора Qualcomm Snapdragon 801 с тактова честота 2,5 гигахерца. Смартфонът има сензорен екран с диагонал 5 инча и резолюция 1080 на 1920 пиксела, 3GB RAM памет, а също така 16, 32 или 64 вътрешна памет в зависимост от модификацията. Фронталната камера на апарата е 8-мегапикселова, а основната - 13. За да може този мощен смартфонът да работи колкото се може повече без зареждане, в него е вградена батерия с капацитет 3080 мАч (само за сравнение, тази на iPhone6 e с капацитет 1810 мАч). При това цената на устройството е смешно ниска - 390 долара за модела с 16GB памет. В Китай телефонът ще струва още по-малко.
Освен модели от флагманската серия Xiaomi Mi, компанията произвежда и по-бюджетни смартфони - Xiaomi Redme, както и доста добри таблети Xiaomi MiPad. Тя се опитва да избегне грешките на повечето големи и малки производители, които се стремят да пуснат колкото се може повече разнообразни модели, в които потребителят банално се губи. По всичко личи, че ориентир за нея е американската корпорация Apple, която е намалила своя асортимент до минимум. Моделите смартфони на Xiaomi може да преброите на пръстите на двете си ръце, а някои пазари компанията щурмува само с едно устройство. Това й дава възможност да не хвърля излишни усилия, а да се съсредоточи в разработването на уникални, качествени и максимално обмислени модели, които не е срамно да покаже на света.
Фитнес гривна
Едно от най-перспективните устройства на компанията, което се появи наскоро, е фитнес гривната Xiaomi Mi Band. Тази джаджа е сред най-евтините подобни на пазара - едва 25 долара. Разбира се, ниската цена е свързана директно със скромната функционалност на устройството. Xiaomi Mi Band няма вграден дисплей. Той е заменен от 3 светодиода на корпуса и екрана на смартфона, с който гривната работи. Джаджата фиксира физическата активност на човека, който я носи на китката си. Засега приложението, разработено за Xiaomi Mi Band, може само да брои крачките и да контролира фазите на сън на собственика си, но технологията едва сега започва да се развива, защото устройството се появи тази есен. Xiaomi обещава в близките месеци значително да разшири възможностите на фитнес гривната си.
Други джаджи
Xiaomi е млада компания, която все още изучава възможностите си и търси ниши на пазара. Тя произвежда всякакви видове устройства. На официалния й сайт може да си купите относително евтини, но качествени слушалки, устройства за зареждане на мобилни устройства, дистанционни за телевизори, Wi-Fi рутери с уникални форми и различни цветове, компактни озвучителни системи, фенерчета, а също така различни аксесоари. Сред цялото това разнообразие се откроява 4К-телевизорът Xiaomi Mi TV 2 с диагонал на екрана 47 инча, а също така тв приставката Xiaomi Mi Box. Те се отличават не само с високото си качество, но и с ниската си цена. Xiaomi Mi TV 2 например струва само 640 долара, което е близо два пъти по-евтино от аналогичните по характеристики предложения на световни производители на такава техника.
Световната експанзия
Засега Xiaomi основно се ориентира на китайския пазар и малък процент от продукцията й излиза извън пределите на страната. През третата четвърт на 2104 г. обаче компанията зае 3-о място по брой продадени смартфони. Тя реализира 18 млн. устройства, Apple продаде 39,3 млн., а Samsung - 79,2 млн. Към есента на 2014 г. капитализацията на Xiaomi е близо 40 млрд. долара, а точно година по-рано бе четири пъти по-малка. Xiaomi обаче има огромна перспектива за ръст, тъй като й предстои да усвои световния пазар. Неслучайно ръководството на компанията й взе именно такова решение. Тази година Xiaomi активно започна да открива офиси в различни части на света, включително в Индия, Сингапур, Тайланд, Хонконг, в няколко европейски страни, оглежда се към САЩ, Русия, Турция, Бразилия и Мексико. Компанията започна да влага много пари в маркетинг, да участва в най-големите международни събития. Все още няма да откриете активна реклама на бранда Xiaomi, но по света все повече и повече говорят за тази компания. Заради особения й метод на работа някои журналисти наричат Xiaomi "Китайския Apple". Тази характеристика не се основава само на приликите в подхода към дизайна и маркетинга между двете компании, но и в личността на изпълнителния й директор Лей Джун. Генералният директор презентира продуктите, облечен в дънки и черно поло или тениска, подобно на покойния Стив Джобс. Освен това използва прочутата му фраза "one more thing" ("още едно нещо" за което бих искал да ви разкажа). Всъщност за бъдещата експанзия на Xiaomi на световния пазар свидетелства дори смяната тази година на името на официалния сайт на компанията - от Xiaomi.com на Mi.com. Китайците се притесняват, че чужденците може да не разберат непонятната за тях дума "сяоми", която означава просо.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com