Щастието не каца само на рамото

Щастието не каца само на рамото | StandartNews.com

 

"Никога околните хора не могат да направят твоя свят по-добър, отколкото ти си го направил. И онези от вас, които очакват щастието им да капне отнякъде другаде, се лъжат и затова остават разочаровани. Не очаквайте щастието си другаде, то е вътре у вас".

Думите са на учителя Беинса Дуно. Няма съмнение, че велики умове като Петър Дънов са оставили незабравима следа в историята. Всички завещани проникновения от него намират своето съвременно приложение, но най-вече те ни карат да направим усилието, наречено собствено разсъждение. Много често ние, хората, търсим щастието си другаде или по-скоро завиждаме на чуждото, без да си даваме ясна сметка, че понякога за нас то би било панацея, а за притежателя му може да е наказание. Другият момент е, че не винаги мечтата за блаженство в странство да е мисия възможна. В този живот всичко е строго специфично и подчинено на неписани закони, над които нямаме абсолютно никаква власт. А това, че само си въобразяваме, че притежаваме такава, е поредното доказателство за ограничеността на човешкия интелект.

Но интересно защо преминаването през различни трудности и препятствия не помага на обикновения човек да осъзнае що е то щастие? Целият ни живот протича в лутане и търсенето му. Постоянно четем мантри, които ни обещават благоденствие и просперитет, някои от тях смело привеждаме в действие, други - не. Представяте ли си с колко много свободно време за губене разполагаме, щом си мислим, че щастието ще „кацне на рамото" ни без да си помръднем пръста? По принцип и то, като всяко друго нещо в живота, трябва да се заслужи, или по-конкретно - да се заработи. Може би и за това учителят Петър Дънов е добавил: „Щастие по наследство не иде. То не може да се даде. Щастието е нещо, което трябва да се добие с усилието на човешката воля. Щастлив може да бъде онзи човек, който е свободен от всички свои желания и странични мисли. Богатство, сиромашия, смърт, раждане, добро и зло, не могат да му влияят. Щастието в този случай е по-високо от всички противоречия, които съществуват в човешкия живот. Ти търсиш нещо, което го няма. Казвам: щастието е извън злото. Щастието е извън омразата. Щастието не е в богатството, щастието не седи в доброто – защото ти тогава ще се заблудиш, че си добър. Щастието не отрича доброто, нито злото – това са условия за един по-добър живот. Когато щастието дойде, ти примиряваш всичко. Ти впрегни положителните и отрицателните черти в човека и ги примири. Щастлив е онзи човек, който е примирил всички противоречия, които съществуват в неговата душа".

Крайно време е да приемем факта, че за да постигнем нещо, независимо на материално или духовно ниво, трябва да впрегнем собствените си усилия. И понеже от известно време насам темата относно това щастлив ли е българинът търпи доста различни интерпретации, е редно да се опитаме да си изясним на първо място, какво би накарало този народ да изпита въпросното чувство? И замисляйки се над въпросното питане, с тъга установяваме, че универсална формула няма. За едни щастието е във финикийските знаци, за други е в спокойствието, за трети – в неспирните забаваления. Има и такива, които вярват, че най-голямото щастие са децата. Точно заради тези хора ще обърнем внимание на една много деликатна тема, свързана с тях. Става дума за неспирните опити да се сдобиеш с рожба – някои провалени, други успешни.

1. Въпрос

Пречка ли е инфекцията за забременяване?

Здравето на мъжа и жената
е задължително за рожба

От години насам родни и световни специалисти „продънват ушите" на хората, че за да създадеш поколение, трябва на първо място да си здрав. Всички теми, свързани с ролята на полово предаваните заболявания, а и не само, са до такава степен предъвквани, че би било чиста загуба на време пак да се говори за тях. Има редица фактори, извън медицината, които имат също решаваща роля при създаването на поколение. Неспирно се алармира, че българите сме изчезваща нация. Измислят се и се предлагат какви ли не политики, имащи за цел да стимулират естествения прираст на многовековната ни нация, но, уви, без резултат. Отново статистиките сочат стряскащи цифри при абортите, за жалост сред все по-млади девойки. Въпреки полаганите усилия, резултатите са си плачевни.

Но не е зле докато се мисли как финансово да се стимулира възпроизводството сред хората, да се помисли как да се накарат същите да подържат здравето си изправно, та когато решат да имат дете, да могат да го създадат. Защото преди всичко трябва да се помисли именно за това. Запомнете, че наличието на финансов ресурс не може да обещае или гарантира, че ще имаш рожба. Единствената и най-сигурна гаранция е здравето на мъжа и жената. То е тайната съставка на успеха. Да вземем за пример една нищо и никаква инфекцийка, която отчасти е лекувана, рецидивирала е след време и за завършек е хронифицирала. Не напразно се казва, че „малките камъчета обръщат каручката". Като тук визираме именно някакво състояние от възпалителен характер, което не е било прието насериозно, но впоследствие се оказва, че наличието му е предпоствка (или една от многото) за трудността при зачеване. Когато имаме налице подобна ситуация, нещата стават много комплицирани и неудобни.

Последното го споменаваме, тъй като в процеса на дирене на решение партньорите често търсят вината един в друг. А истината е, че тя е и на двамата. След като единият има проблем, то неминуемо и другият поне малко от малко е прихванал от него. Поради тази причина и често пъти лечебният процес не е успешен, тъй като се лекува само един от двамата. Другият се срамува или не приема факта, че у него се намира частица от „пъзела".
Е, докато се разсъждава на този принцип, ще наблюдаваме още случаи на нереализирани или патологични бременности.

2. Въпрос:
Какво е патологична бременност?

В кухото яйце
липсва ембрион

За патологична бременност се счита „кухото яйце" (бременност без ембрион). Това е състояние, което в ранните седмици от бременността не буди подозрение при ултразвуково изследване. Но с напредване на бременността ембрион така и не се развива. Характеризира се с нормално изглеждащ гестационен сак, но с липса на ембрион. Това вероятно се появява в резултат на ранна ембрионална смърт, придружена от по-нататъшното развитие на трофобласта. За огромно съжаление патологията завършва със спонтанен аборт.

Причина за аномалията може да е неправилно разделяне на клетките, компрометирани сперматозоид или яйцеклетка. Кухото яйце понякога е придружено от болки и кървене, но може и да протече без никакви симптоми. Признаци на бременност, като напрежение в гърдите, е възможно да присъстват, докато нивата на хормоните не започнат да спадат. За научните среди все още не е ясно защо това се случва. Когато една яйцеклетка е оплодена от сперматозоид, някои клетки се развиват в ембриона, а други - в плацентата и мембраните. Понякога клетките, които би трябвало да се превърнат в ембрион, просто не успяват да изпълнят мисията си. За специлистите това може да се дължи на твърде много или пък на прекалено малко хромозоми по време на оплождането.

При кухото яйце, въпреки че ембрионалните клетки се провалят, тези, които са се настанили в плацентата и мембраните, продължават развитието си. Което пък означава, че околоплодният сак продължава да расте и образуването на плацента започва. А тялото не признава, че няма развиващ се ембрион вътре в сака, тъй като хормоните, характерни за бременността, продължават да се произвеждат с цел предотвратявне на спонтанен аборт.

Според учените, изследващи аномалията, най-безопасно е да се изчака помятане по естествен път, когато хормоналните нива започнат да спадат от самосебе си, което отнема няколко седмици. Иначе казано, трябва да оставим природата да си свърши работата. Разбира се, ако ситуацията налага, е възможна и оперативна намеса, включително и предизвикване на аборт чрез определени медикаменти, прилагани само и единствено от специалист. Препоръчително е след подобно изпитание да се премине лечебен курс, за да може евентуална последваща бременност да протече нормално. Освен това е редно да се променят и коренно навиците, засягащи здравето. В това число влиза и начинът, по който се храним, макар и той на пръв поглед да няма нищо общо със неспособността да създадеш поколение. Въпреки че наднорменото тегло и завишеният инсулин си казват думата в това отношение.

3. Въпрос
На какво се дължи епидемията от затлъстяване?

Уилям Дейвис: Съвременната
пшеница е перфектната отрова

Ще цитираме буквално корифея по превантивна кардиология от САЩ - д-р Уилям Дейвис, който казва, че „съвременната пшеница е перфектна хронична отрова"! За него епидемията от затлъстяване не се дължи чак толкова на обездвижването, прекомерното количество мазнини и тем подобни, а на „хранителното чудовище", водещо до покачване на кръвната захар, отпадналост и куп други симптоми. Неговото изследване доказва, че изключването на „тихия убиец" от менюто значително подобрява здравословни проблеми, свързани с черва, холестерол, кожа, метаболитен синдром, и не на последно място намалява възпалителните процеси в тялото.

Та по този повод ще завършим с мотивационния лектор Джим Рон, който ни препоръчва: „Грижете се за тялото си. Това е единственото място, в което трябва да живеете"!

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай