Пожарът оставя жива рана на земята

Огнеборците действаха като по учебник, трябва да им се благодари, казва ген. Кирил Войнов

Пожарът оставя жива рана на земята | StandartNews.com

- Ген. Войнов, четири дни продължи борбата на стотици огнеборци с пожара в Кресненското дефиле, а вчера следобед стана ясно, че ситуацията вече е под контрол. Как се справи държавата с огненото предизвикателство?
- Смятам, че държавата се справи. Беше създаден кризисен щаб и разбира се, присъствието на министъра на вътрешните работи оказа мобилизиращо влияние както върху личния състав на МВР - тук визирам и полиция, и пожарна, така също и на местното население. Няколко пъти фронтът на огъня тръгваше към къщите и целта беше спасяването на хората, организацията на евакуацията им. Знаете ли колко е трудно хората по селата да напуснат собствените си домове. Смятам, че органите на реда се справиха перфектно. И трябва да се благодари на тези хора.

- Кое беше специфичното при гасенето на този пожар?
- Фронтът на пожара беше голям, а самата местност е изключително пресечена. Много е трудно, особено за хората, които участват в гасенето на пожара. Основната тежест падна върху служителите на противопожарната охрана. Бяха мобилизирани колеги и от Министерството на отбраната, които оказаха своята помощ. Температурите също не бяха ниски. От опит трябва да ви кажа, че в една такава обстановка, особено, когато си в ниското и когато слънцето направо гори и ти трябва да действаш, все пак смятам, че имаше много добра организация. Тук и областният управител помогна, бяха осигурени храна и вода за хората. Колегите действаха като по учебник. Много рядко министър се ангажира, но в случая министърът на вътрешните работи Валентин Радев беше на терен и разясняваше пред вашите колеги това, което е направено и това, което предстои. Радвам се, че познавам г-н Радев още преди да влезе в политиката. Той е един организиран и отговорен военен.

- Експерт определи като истинска екологична катастрофа това, остави след себе си пожарът. Според него ще са необходими между 13 и 15 милиона лева за ново залесяване и поне 50 години, за да бъдат възстановени изгорелите гори при пожара. Толкова ли е страшно положението?
- Прав е. Навремето с хеликоптер облитах изгорелите места след пожар и казвах, че това са живи рани върху земята. Ако се пусне един дрон отгоре и се огледа Кресненското дефиле, ще се види нещо страшно. Наистина случилото се е екологична катастрофа за природата. Дори един малък пожар е екологична катастрофа, защото промените са осезаеми. Аз смятам, че ние като общество трябва да се организираме, дори с доброволен труд да помогнем и не трябва да се вайкаме. По-страшно беше, ако в резултат на пожара бяха изгорели къщите на хората, и недай си Боже, имаше жертви. Човешкият живот не се измерва с пари. Тук трябва мобилизация. Специалисти може да определят колко време ще отнеме възстановяването на една гора. През последните години ми прави впечатление, че тези изкуствени залесявания, които се правят с иглолистни гори на територията на страната, след време някак си природата просто ги отнема, докато широколистната гора е много по-устойчива. Трябва да се създаде организация да се започне възстановяване за това след 40-50 г. да не бъдат тези изгорели места като рани на земята, да не бъдат сухи треви и храсти, а да имаме една гора, която да бъде устойчива на такива явления. През последните години заради промените на климата, които наблюдаваме в световен план, трябва да се помисли каква да бъде следващата растителност -дали да бъде иглолистна или широколистна гора. Защото през широколистната огънят минава, но тя оцелява по-бързо.

- Умеем ли да пазим природата от пожари?
- Някои хора, особено тези, които се занимават с животновъдство, са готови да посегнат към огъня, за да може да си изчистят пасищата, защото един месец след първия дъжд зелената трева тръгва отдолу. Други пък, които пътуват с личните си автомобили без климатик, отворят прозорец и хвърлят фасовете си, това също са причинители. Да не говорим за счупени стъкла по места и т.н. Трябва да бъдем много внимателни. да пазим гората, защото тя е наша и така, както са ни я опазили нашите предци, трябва да я завещаем на бъдещите поколения. Това е всенародно дело, това не е дело само на една институция, но смятам, че в тази връзка трябва да се говори повече. За съжаление трудно се доказват причините за пожарите.

- Въпреки че в началото на сезона винаги стартира информационна кампания за разясняване на гражданите за мерките, които е добре да бъдат предприети за избягването на пожари, те запознати ли са наистина?
- Пожарната култура на българското население не е достатъчна. Трябва да се започне възпитание на децата от детските ясли, от детските градини, училищата и когато достигнат своята зрялост, да знаят какво да правят. Трябва да се засили малко повече разяснителната работа. Не бива да се губи време.

- Какво коства на огнеборците погасяването на пожар?
- Знаете ли колко струва на огнеборците? Страшно много сили, енергия и здраве. Ето, при пожара в Кресненското дефиле хората работят вече четири дни, денонощно. Нарушава се цялата бойна готовност на подразделението, откъдето са дошли. Всеки пожар взема по нещо от хората. Огнената стихия е нещо страшно и когато искаш да дадеш всичко от себе си, за да го спреш, се чувстваш много малък. Това е като един огнен вал, той минава и заминава. Колегите от пожарната дават много.

- А достатъчно ли са пожарникарите у нас?
- Преди 20 г. се постави въпроса, че съставът на пожарната е голям. Числото на пожарникарите е сведено до минимум. Ако отидете в една от софийските пожарни, ще видите, че има техника. По времето на мандата си господин Бойко Борисов, за което шапка му свалям, напълни пожарните служби с автомобили. В момента автомобилният парк на тази служба е обновен с прекрасни автомобили, високопроходими. Оттук нататък трябва да се напълнят тези автомобили с личен състав.

- А не може ли да се разчита на доброволните формирования?
- Да, доброволни формирования, но не от този тип. Кметът като направи доброволното формирование, той да носи отговорността. В момента отговорността я носят пожарникарите. Ами, ако стане нещо с този доброволец, той има ли застраховка? Умирали са хора при пожар. Трябва да се знае в кои населени места ще бъдат обслужвани от държавната пожарна, кои от доброволните формирования. Както е на Запад. Ние сме част от Европа.

- Има ли интерес на младите хора към професията огнеборец?
- Желанието на много млади хора е да постъпят в пожарната. Водещо трябва да бъде създаването на пожарни фамилии. Децата на пожарникари искат да следват пътя на своите бащи и деди. Тези момчета трябва да се приемат с предимство. Това трябва да бъде пожарна политика. Трябва да се работи и по проблемите на патриотичното възпитание на децата. С компютри пожари не се гасят. С компютри се гасят пожари във виртуалното пространство, а за да се гаси един пожар, е необходима жива сила.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай