Синдикален лидер представи България на папската среща за климата

Екатерина Йорданова държа реч на форума в Рим

Синдикален лидер представи България на папската среща за климата | StandartNews.com

Папа Франциск покани във Ватикана синдикални лидери и топ мениджъри от цял свят, за да дискутират климатичните промени, четвъртата индустриална революция, новите форми на заетост и бъдещето на труда. В срещата, която се проведе в Рим в началото на тази седмица участваха висши представители на Канцеларията на Папската академия на науките, на Международната федерация на транспортните работници (ITF) и на най-големите световни компании в транспортния сектор.

По темата за целите за устойчиво развитие на ООН до 2030 г. в дискусията се включи Джефри Сакс, професор в Колумбийския университет и директор на Мрежата за устойчиви решения на ООН. На този форум на най-високо равнище нашата страна беше представена от председателя на Съюза на транспортните синдикати в България и член на Управителния съвет на ITF Екатерина Йорданова.

Ключова тема в дебатите бе ролята на обществения транспорт за устойчивото развитие и мобилността на градовете. „Транспортът генерират голяма част от парниковите емисии на нашата планета. В същото време в сектора вървят едни от най-дълбоките и радикални промени, породени от автоматизацията и цифровизацията, известни като Четвъртата индустриална революция. Но това са не просто секторни, а глобални теми, които повдигат въпроси за изборите, които човечеството предстои да направи в най-краткосрочен план, за да осигури оцеляването си, дългосрочното си бъдеще и развитие", заяви в своето изказване пред форума Екатерина Йорданова. По думите й в днешно време работата в транспортния сектор е привилегия и шанс да бъдем част от световните промени към едно по-устойчиво бъдеще.

„Тенденцията е за все по-голяма концентрация на хора в градовете и за превръщането на големите градове в мегаполиси и агломерации. Всичко това изисква сериозна реорганизация на обществения транспорт, както и огромни инвестиции в инфраструктура и превозни средства, които разчитат на възобновяема енергия: електрически автобуси, метро, градски железници и други”, коментира пред „Стандарт” Екатерина Йорданова.

По думите й технологичните нововъведения в управлението на трафика, развитието на инфраструктурата и постоянното модернизиране на автопарка са много важни - и в София вече можем да се ползваме от удобствата, които те носят. Но освен тях, има един много важен аспект, който не бива да подминаваме, когато мислим за развитието на обществения транспорт в градовете на бъдещето. Това са инвестициите в човешкия фактор, който задвижва транспорта и който още дълги години ще играе ключова роля при създаването на качествена обществена и достъпна услуга, подчерта още Йорданова.

Тя обясни, че в тази връзка синдикатите въвеждат термина „справедлив преход“. Виждането им е, че за да се случи един истински справедлив и устойчив преход към по-екологично съобразна и зелена икономика, правителствата трябва да създадат механизми за защита и подпомагане на работниците. Това означава финансиране на курсове за преквалификация; възможности за учене през целия живот; придобиване на ключови и специфични за сектора цифрови умения; създаване на нови зелени работни места; съобразяване на преструктурирането с нуждите на общностите, в които действа производството или услугата. Този принцип трябва да се прилага както в обществения транспорт, така и в енергетиката, и във всяка сфера от икономиката на едно общество.

Повод за срещата на върха тази седмица бе инициативата на папа Франциск за дебати по най-важните теми на нашето време с лидери на различни обществени групи. След срещата със синдикални лидери от цял свят и от всички сектори през ноември 2017 г. по теми от неговото послание „Laudato si”, Ватикана насочи вниманието си към отделни индустрии и началото бе с транспортния сектор, заради неговата ключова роля за опазването на околната среда. Папското послание бе във връзка с Парижката конференция за климата през 2015 г. и съдържаше призив за промяна в отношението на човечеството към природата, за да не оставим на бъдещите поколения само развалини, пустини и отпадъци.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай