Езикът на бунта да загрубее

Може и "ваканцувам" да ни залее като "входирам", казва езиковедът гл. ас. д-р Надежда Сталянова от СУ

Езикът на бунта да загрубее | StandartNews.com

- Г-жо Сталянова, депутатските дебати за почивката родиха нова дума - "ваканцувам"...

- Всяка нова дума, която се появи в езика, отначало ни изглежда странна. Така беше и с думата "входирам", която наложи Искра Фидосова. Първия път, когато я чухме от парламентарната трибуна, ни беше много странно. И юристите не я приеха, казаха, че в техния език няма такъв термин. Обаче виждате как тя заля пространството. Аз не я приемам, но това няма никакво значение. Защото, за да съществува, една дума въобще не се допитва до нашето експертно мнение. Думата "ваканцувам" не мога да я приема. Какво значи това - излизам във ваканция, прекарвам ваканцията си някъде, прекарвам отпуската си ли, не съм на работа ли? Защото хора, които са в отпуска, може и да не ходят някъде да прекарват времето си. Но бъдещето ще покаже каква е съдбата на тази дума.

- Има ли други думи, които се родиха от политическото пространство?

- Ахмед Доган говори рядко, но често създава нови думи. Той е автор на думата "заедност". Но новите думи, създадени от политическото пространство, са малко и наистина се броят на пръстите на едната ръка. За съжаление повечето думи, които използват депутатите, са клишета.

- В парламента звучат и различни диалекти..

- Разбира се, има отклонение от книжовноезиковата норма. По време на дебата една депутатка каза нещо от типа "Ше ва замола". Тези диалектни отклонения са неприятни, но не това е най-големият проблем. Неприятно впечатление прави много агресивният тон в политиката. Говоренето в нея като че ли е на двата полюса - или е прекалено клиширано, или прекалено агресивно. Помните как си "зашиваха" шамари в пленарната зала. Тези неща не са допустими и приемливи от нормалния човек, който ги слуша. Агресивността, която граничи с езикова арогантност, не е приятна.

- Протестът от своя страна роди думата "задкулисие". Какъв е неговият език?

- Езикът на протестиращите е много интересен. Лозунгите им са с игри на думи, например имаше "Гражданите срещу огражданите". Аз си бях снимала един плакат "Системата прецъфтя, ние узряхме". Тук не става дума само за думите, има и език на жестовете, на предмети и образи. Видях едно момче с противогаз, което вдигаше плакат "Не мога да ви дишам". На роял срещу парламента пише "Отсвирвам ви". Сценките, които се разиграват всеки ден, никога не са само първосигнални. Езикът на протестите е винаги заиграване с метафора, с хумор, с ирония. Много е хубав, защото не е толкова първичен, не е императивен.

- Ако го сравним с езика на предишни протести?

- За първи път като специалист езиковед съм много приятно изненадана от начина, по който човек може да заяви позицията си. Виждаме, че тя може да бъде изказана красиво, образно, запомнящо се. Дори не само от хора, които споделят тези възгледи.

- Ще се появи ли изследване за езика на протеста?

- Аз го пиша вече. Много са интересни и имената на политиците, защото има игра на думи - в самия прякор е вложено личното отношение на протестиращия. Г-н Орешарски е ясно, че е най-често адресираният политик, и името му става "Олигархски", "Оглушарски", "Оревоарски", "Лъжливото орешарче". Това е един креативен подход, който друг път не се е срещал. Надявам се след месец изследването да бъде готово. Аз не знам какво ще се случи до края на август, но моята прогноза е, че нещата няма да продължат само така. От този хумор и ирония според мен езикът на протеста ще стане по-рязък и ще премине повече към императивни конструкции от типа "Вън", "Долу". Но нека да видим.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай