- Само мислещият човек е свободолюбив, казва преподавателят Славомир Томов в специално интервю пред вестник "Стандарт"
- Българските ученици скъсаха с хуманитарното образование
На всеки зрелостен изпит се започва с охкане и вайкане за темата, която се е паднала на матурата по литература. За това как се отнасят учениците към "Чорба от греховете на отец Никодим", както и към самия ни език, "Стандарт разговаря с дългогодишния преподавател по литература Славомир Томов, в момента учител в учебен център "Софроний". Томов е автор на няколко учебни помагала по български език и литература.
- Не е редно литературните произведения да се учат само на откъси
- Ще има много бели листа на изпита
- Мой колега казва на децата: "Учете български, за да влезете в Английската, а после да емигрирате"
- Пребиваването ми в средното училище ме накара да сваля летвата. Но все пак има и долна граница
- Господин Томов, беше ли по силите на абитуриентите разказът на Елин Пелин, който се падна на матурата по литература?
- Зависи по силите на кои абитуриенти. Има абитуриенти в ломските села, в някои гета в столицата. Колкото и да не искам да влизам в тази тема, ние имаме жестоки малцинствени проблеми. Има някои училища, в които съмнения, терзания, екзистенциални комплекси са забранени думи и, естествено, учениците няма какво да интерпретират от този текст. Но за моите ученици, които са от Английската, от Немската, от Търговско-банковата гимназия и от някои не чак толкова престижни училища, тази тема е много добре формулирана, много същностна, с философски акценти. Нека не забравяме, че те учат философия от девети клас, така че не можем да кажем, че философската проблематика би била дилема за някого.
Друг е въпросът дали те въобще могат да интерпретират текстове. В голямата си част те не умеят да интерпретират нито литературното произведение, нито света. Затова ще има много бели листа на изпита, много преразкази, и то нескопосани. Спомням си около 1998 г. как проверявах на старите матури, където се даваха по три теми - първата обикновено бе обзор върху нечие творчество, а третата задължително бе интерпретация на разказ. Проверявах работата на едно момче в съседното професионално училище, което тогава се наричаше СПТУ. При третата тема то просто бе преписало разказа на Йовков "Индже". Защото темата бе "Анализ на "Индже", без да има поставена тема. Момчето беше решило, че анализ е да препишеш разказа без правописни грешки. На това аз, все още млад и нормален учител, написах двойка. А неговата преподавателка ме вика и ме пита: "Толкова ли не можахте да се аргументирате да му напишете една тройка, той е добро момче". Аз й отговорих, че на Йовков тройка не мога да пиша. Той е преписал Йовков, а кой съм аз, че да пиша тройки на Йовков?
- Учениците разбират ли тези текстове? Скучна ли им е класиката?
- Въпросът е не дали им е скучна, а понятна ли им е. Моето поколение говореше на език, близък до класиката. И ние на 18-19 години не сме се вълнували от Вапцаровата "Вяра", или от дилемите на Яворов, или пък от това как народът става велик чрез опиянението си в "Под игото". Но този език - на Ботев, Вазов, Вапцаров, Яворов, ни беше по-понятен. Този език, както казва Ролан Барт, "ни говореше". Добре, че не е жив Ролан Барт, за да дойде тук и да види как нашите дванайсетокласници езикът на българската литература вече "не ги говори". Какво стана с тях е въпрос на научно изследване, което никой не е направил.
По тази тема трябва да пишат социолози, културолози, образователни експерти, но съм малко скептичен дали има такива. Но всички те би трябвало да се произнесат по темата защо българските ученици скъсаха с хуманитарното образование, свързано с българския език. С информационните технологии не са скъсали - дори и сега моите ученици ми помагат да използвам платформите, тъй като тази година това се наложи. Да, те са компютърно грамотни, те са сигурно и икономически по-грамотни от нас, знаят вероятно повече и чужди езици. Но в областта на българския език, на историята, на философията, на наричаните едно време "интердисциплинарни хуманитарни практики", те изостават от това, което трябва да бъде. Аз не прилагам висок критерий - пребиваването ми в средното училище ме е научило, че трябва да сваля летвата. Свалил съм критерия, но и това има критична точка - оттук нататък не може да се отстъпва. Назад е само стена, а до стената никой не иска да бъде.
И ако се върнем на въпроса, затова те не умеят да интерпретират като цяло света в литературата. И се създава болезнена зона на неслучения диалог. А по новите програми те учат и литературата по нов начин, изучават само откъси, защото всеки следващ образователен екип олекотява програмите. Не можеш да учиш глава от роман, не можеш да учиш част от поема и да твърдиш, че познаваш произведението. Трябва творчеството на един автор, епохата, контекстите да се изучават. Литературното образование се разбива и това го правят по-грамотни хора от мен, защото някой им е казал да го правят така. Не обвинявам конкретен министър, защото в последните години министрите на образованието направиха много за издигането на престижа на учителите. Може да е директива от Брюксел. Знаете ли кое е най-голямото лицемерие в българското образование в последните години - че предметът "Български език и литература" е на първо място. И в матурите, и в дневниците. Най-важен за изучаване в България в момента е английският език, още ли не го знаем? Всеки родител у нас разбира под добро образование детето му да учи английски. Не знам родител, който под това понятие да разбира детето му да учи български език и българска литература. Мой колега по този повод казваше: "Учете български език, за да може да влезете в Английската гимназия и после да научите добре английски, за да емигрирате".
- А не смятате ли, че за този начин на възприятие на обучението по български причина е и професионализмът на българските учители?
- Аз много уважавам колегите си, но как няма да се свали професионализмът, след като в определен период учителската професия стана непрестижна? И който можеше да избяга от учителската професия, се смяташе за най-успял. За успял журналист можеше да се счита такъв, който е направил интервю с някой недостъпен политик. За успял футболист - който е вкарал гол на "Реал" - Мадрид. А за успял учител - този, който е напуснал учителската професия. Няма да забравя мои колеги, които ми казваха в държавното училище, когато бях на 20 и няколко години - "Бягай, докато е време. Като станеш на 40, няма да можеш". Смисълът в онези години бе да избягаш от тази система и никой не питаше кой ще остане. Всеки беше забравил, че тази система е много важна. Не бих искал да съм ласкателен към сегашното правителство, но то все пак направи едно хубаво нещо - малко повдигна авторитета на тази професия. Ама тръгна от много ниско ниво, така че не е направило кой знае какво.
- Имате предвид парите?
- Не само. Ние се сетихме, че без образование не може. Но от нашето начално присещане до момента, в който ще бъдем убедени, че образованието е изключително важно, трябва да минат много години. И не знам дали ще минат така, както аз си ги представям, защото това е труден и мъчителен процес.
За този период ние изключително занемарихме и професионалното си образование. Но литературното образование не се случва, защото вече се неглижира очевидно и от държавата, и от новите програми, и от експертите. Защо Брюксел ще ни казва как да преподаваме собствената си литература? Брюксел може да ни казва как се преподава математика или икономика. Но Брюксел да ни казва какви стандарти да задаваме в нашето литературно образование - това е абсурд. Дори и руснаците не го правеха, когато бяхме част от съветската империя.
- А как възприемате понятието "компетентности", което е във всяка втора дума от програмите?
- Компетентност в полето на българския език е това - да можеш всеки текст да го оформиш добре. Да се изразяваш на български език. Защото Жан-Франсоа Лиотар е казал, че с нахлуването на технологиите има една огромна опасност - езикът да обеднее, да станем по-неграмотни, а медиите безмилостно да манипулират нашето мнение. Тоест има ново "оварваряване". Има Фейсбук език, който за мен е беден. Някой може да каже, че съм ретрограден, но от 30 години моята работа е да създавам усещането, че когато имаш богат език, си богат.
Ние имаме език от девети век, а не зачитаме своята културна уникалност. Защо, както казваше един предишен образователен министър, е по-важно да може да прави презентации и да изкарва пари, отколкото да е прочел Балзак, Иван Вазов, Димитър Димов. Литературното образование е самотно занимание, защото учениците не вярват в това, че текстът трябва да се прочете. Вярват, че трябва да се види в Уикипедия, а там се виждат повърхностни неща, или скандални, или жълти. Да не говорим, че се виждат и неверни неща. Заниманията по литература започват от ниво прочетен текст. Кой абитуриент ще прочете целия "Тютюн"? Вече има издателства, които публикуват резюмета на романи. Така литература не се учи. И много от въпросите на матурата се свеждат до това - да свържеш автор, произведение и герой. Какво като знаеш кой е написал "През чумавото"? А важното е да знаеш какво е написаното, как е възприемано по онова време, как се е развило през годините. Защото литературата, както казва и проф. Валери Стефанов, е способността да интерпретираш света около себе си. И да не си подвластен на това, което ти насаждат или на това, с което те манипулират. Литературното образование създава свободолюбиви хора. Георги Господинов казва, че четящият човек е красив, а аз бих казал, че мислещият човек е свободолюбив. Аз дори не се радвам, когато мой ученик изкарва петица на матурата - шестицата е горе-долу знак, че си средно грамотен. Критериите при матурата са такива, че трябва да казват "горе-долу обнадеждаващ - 6", "поносим - 5", а надолу да не говорим.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com