Стартира инициативата „Българската кирилица“

Какви са основните разлики между българската и руската кирилица

Стартира инициативата „Българската кирилица“ | StandartNews.com

По случай наближаващия 24 май Фондация за активно развитие на уеб стартира  инициативата „Българската кирилица“. Тя цели да фокусира общественото внимание върху използването на българска кирилица в колкото се може повече уебсайтове и други онлайн и офлайн проекти.

Създадена в края на IX век в Преславската книжовна школа от Климент Охридски, днес кирилицата се използва от редица славянски народи, както и от някои неславянски. Сред използващите я, наред с България, са и Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, Черна гора, Украйна, Русия, Монголия и много други страни. С възникването на книгопечатането руската азбука силно се латинизира и от тогава пътищата на българската и руската кирилици се разделят.

“По различни причини днес у много от нас липсва чувствителност по темата и това води до масово използване на руската кирилица при много български печатни и онлайн текстове. С настоящата инициатива се обръщаме към всички, които подкрепят българската кирилица, да подпишат Манифеста ни, както и да ни изпращат информация за сайтове и за офлайн реклами, създадени на българска кирилица. Каним всеки дизайнер, програмист, маркетолог, автор и медиа в България да използват в работата си българската кирилица, защото тя е красива и многообразна” – споделя Жюстин Томс, съосновател на конкурса “Сайт на годината”.

В критериите за оценка на надпреварата тази година ще присъства и важна бонус точка за използване на българска кирилица. Освен това желаещите да се регистрират в конкурса ще могат да направят това на 24 май с 50% отстъпка (или за 70 лева).

Основни разлики между българската и руската кирилица

Разликите между тях не са големи, но при по-внимателно вглеждане се вижда, че един и същ текст изглежда различно. Те са най-видими при малките букви – руската кирилица е основана на главните латински букви във формата, както на главните, така и на малките букви. От друга страна, българската кирилица е базирана на ръкописното изписване на формата на малките знаци. Те са по-обли, по-уникални и по-лесно разпознаваеми от тези на главните, което улеснява по-бързото четене.

На сайта на инициативата “Българската кирилица” може да бъде открита подробна информация за  историята и разликите между двете форми. Там организаторите ѝ обясняват подробно как да инсталираме шрифтове с българска кирилица, както и как да ги използваме в различните видове софтуери.

Вижте повече тук: https://cyrillic.bgweb.bg/

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай