Солун - София. Два дни след изборите във втория по големина град в Гърция - Солун, по нищо не личи, че страната е пред грандиозна промяна. За предсрочния парламентарен вот напомнят единствено малките предизборни плакати, незабележими на фона на големите постери за концерти на естрадни звезди.
Ако някой очаква да види по улиците смазани от кризата хора, готови да си прережат вените, ще остане разочарован. В Солун животът кипи. 30-градусовата жега се убива със студено фрапе или узо. Кафенетата са пълни, жените - добре облечени, а настроението в центъра на града - еуфорично. На крайбрежния булевард красиви момичета се пекат на слънце, рибари хвърлят въдици в Егейско море, а чуждите туристи снимат Бялата кула, която е един от символите на града. На обяд към навалицата се присъединяват и държавни служители, които са приключили работа и заемат празните места в кръчмите и кафенетата. Когато накараш обаче гърците да ти опишат положението в страната, всеки говори за проблеми и трудности.
"Трудно. Много ни е трудно", казва на развален английски 45-годишният Адонис. Мъжът споделя, че от 14 години кара такси и се оплаква, че за последната година клиентите му са намалели с 50 процента. Но все пак е доволен, че има работа. "Не зная как се справят младите хора. Безработицата е голяма. Не им остава нищо друго, освен да напуснат страната и да търсят по-добър живот някъде другаде", казва Адонис.
Кризата и неяснотата около политическото бъдеще на страната плаши и българите, които работят в Солун. "Страхуваме се да не преживеем отново онова, което се случи у нас през 1996-1997 г. Още е болезнен споменът от Жан-Виденовата зима", казва 38-годишният Александър, който живее в Солун от 1996 г. За сънародниците ни най-зловещият сценарий е излизане на Гърция от еврозоната. "Българите в Солун не са забравили финансовите пирамиди, хиперинфлацията и внезапното обедняване. Боят се, че в Гърция може да се случи точно това", добавя Александър. Много нашенци вече имат гръцко гражданство и са засегнати от всички реформи за излизане от кризата. В последните няколко години голям брой българи са успели да си издействат гръцки пенсии, които Атина вече оряза.
Подобно на местните българите с гръцки паспорт са се разделили и със социалните придобивки, като помощите за семейства с над две деца и допълнителните възнаграждения. Мнозина са загубили работата си, някои са се върнали в родината.
Според нашенците в Солун неделният вот на гърците е бил наказателен. "Гърците не са крайни. Не са такива по характер", казва Александър, като обяснява, че победата на крайните партии е всъщност вот срещу управляващите. За сегашната ситуация южните ни съседи обвиняват политиците си, като на мушката са двете основни партии ПАСОК и "Нова Демокрация". На упреците на обикновените гърци пък политиците отвръщат с фразата: "Нали заедно ядохме?"
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com