НАТО обмисля "Умна отбрана"

НАТО обмисля "Умна отбрана" | StandartNews.com

София. Чикаго, третият по големина град на САЩ, където е и къщата на американския президент Барак Обама, ще се превърне на 20 и 21 май в столица на НАТО. В града край езерото Мичиган ще се проведе среща на високо равнище на Алианса, като това ще бъде 63-ата среща на върха на организацията и едва третата в САЩ.

За участие във важния форум освен 28-те страни членки на Алианса са поканени лидери на още 22 страни и международни организации, които имат важно значение за евроатлантическата организация и помагат за укрепването на международната сигурност. В българската делегация, водена от президента Росен Плевнелиев, са включени министърът на отбраната Аню Ангелов и външният министър Николай Младенов.

Събитието обаче предизвиква и тревога сред местните власти поради опасения от масови антинатовски демонстрации и вълнения. Хиляди полицаи с най-модерна техника, включително "звукови оръдия", са готови да предотвратят евентуални инциденти, които обикновено съпътстват големите международни форуми.

В Чикаго ще пристигнат също президентите на Афганистан и Пакистан. Ще има и представители на Япония и други държави, които не членуват в Алианса, но му помагат в района на Афганистан. На среща във Вашингтон за подготовка на форума преди седмица американският президент Барак Обама и генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен подчертаха, че в Чикаго НАТО трябва да се фокусира върху Афганистан, бъдещия капацитет на отбраната, и партньорството между страните, които не са част от Алианса.

Както съобщи Обама, край Мичиганското езеро приоритетно ще се обсъждат операцията в Афганистан, поемането от афганистанската армия на отговорността за сигурността на страната, както и по-нататъшната подкрепа на НАТО за Кабул и за местните сили за сигурност.
Очаква се в Чикаго страните членки на НАТО да одобрят инициативата "Умна отбрана", обяви генералният секретар на алианса Андерс Фог Расмусен. Инициативата има за цел да повиши ефективността на сегашния отбранителен потенциал на НАТО в условията на ограничено финансиране заради икономическата криза.

Още през януари военните министри се договориха "умната отбрана" да се използва в разузнаването, логистиката и обучението на воините. "В Чикаго ще направим следните стъпки: ще одобрим конкретни мерки и задължения, откриващи пътя за нов подход, който наричаме "Умна отбрана", каза Расмусен след заседанието на министрите на отбраната на 28-те държави членки на НАТО, което се проведе в Брюксел.

Неотдавна натовските военни министри се разбраха в Чикаго да бъдат одобрени серия от мерки за повишаването на нивото на военното сътрудничество между държавите в Алианса. Освен това предстои да се постигне принципна договореност всички решения за бюджета и разходите, които се вземат на национално равнище, да се съгласуват и одобряват от централата на НАТО, информира Расмусен.

В Чикаго съюзниците няма да вземат решения за разширяване на Алианса, но ще изпратят ясно, позитивно послание до страните кандидатки в подкрепа на целите им за членство. Това уверение даде помощник-държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Тина Кайданау. Тя обаче подчерта, че вратата на НАТО остава отворена за нови държави членки, които достигнат в подготовката си стандартите на Алианса. Става дума за Македония, Черна гора, Босна и Херцеговина, които отдавна тропат на вратата на Алианса, но все още не покриват напълно изискванията за членство.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай