Скопие. Откриването на заподозрените убийци от клането при Железарското езеро даде отговор на актуалния въпрос през последните няколко години в Македония: дали в страната има "внос" на радикални структури, които изкривяват образа на традиционния ислям, пише македонският в. "Дневник". Ежедневникът намира за важно да отбележи констатацията, че "според повечето световни медии, радикалния ислям вече се разпространява и в нашата държава".
Вестникът припомня предишни съобщения и публикации по въпроса.
Американското седмично списание "Уикли стандарт" преди две години свързва терористичния атентат на камикадзе в Швеция с пироманския акт срещу Арабати-баба Теке в Тетово. Изданието коментира, че уахабитите, които имат влияние върху официалнопризнатата македонска ислямска общност, се опитват да й заемат мястото през последните няколко години. Британският вестник "Сънди таймс" също твърдеше, че в Македония "ровят" уахабити, а четири джамии са вече заети от радикални ислямистки групировки.
Още преди 4 г. МВР обяви, че е открила терористична организация, свързана с "Ал-Кайда". Тя е функционирала в Скопие и за 8 години е изпрала над 4,5 милиона евро под булото на издателска къща в Старата скопска чаршия. Тогава се проверяваше дейността на издателство "Нун", като оттам бяха конфискувани компютрите и финансовите отчети, но до наказателно дело не се стигна.
Неин Галияшевич, член на експертния екип за борба с тероризма в Югоизточна Европа твърди, че страната е засегната от уахабизма по чисто геополитически причини. Той е съгласен, че мотивът за убийството е да се предизвика страх сред населението. И добавя, че заподозрените са професионалисти.
"Тази група има мрежа от подръжници и в Македония, и в региона. Гражданството на тези хора не означава нищо. Те принадлежат на света на радикалния ислям", категоричен е Галияшевич, който обяснява, че обикновено радикалните ислямисти на Балканите са подкрепяни от религиозни лица, като имат и инструктори-мисионери, които им провеждат обучения по вярата и придобиване на военни умения.
Основните източници на финансиране на балканските радикални ислямисти, според експертите, са неправителствени и хуманитарни организации. "Източниците на финансиране идват главно от Kатар и от Саудитска Арабия. Парите влизат чрез неправителствени и хуманитарни организации, често в кеш и в куфари", обяснява специалистът.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com