Брюксел
Четиристотин хиляди души в Триполи се нуждаят от помощ според оценка на ЕС, заяви в телефонно интервю за Асошиейтед прес европейският комисар за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева.
На други места в Либия продължава да има остър недостиг от горива, храни и лекарства, отчете Георгиева. Тя обаче увери, че добрата координация между ангажираните организации вероятно ще предотврати хуманитарна катастрофа.
Сериозен повод за безпокойство е съдбата на трите хиляди имигранти от Африка южно от Сахара, които се намират в момента в Триполи, отбеляза още тя. Георгиева призова преходните власти в Либия да действат по-твърдо, за да защитят чернокожите имигранти от бунтовниците, които ги смятат за потенциални наемници на Муамар Кадафи.
"Все още са налице остри проблеми в Либия, както и рискът, че ситуацията ще се влоши, ако бъдат подновени боевете около Сирт и на други места", каза Георгиева. Сирт е родното място на Муамар Кадафи.
По думите на еврокомисаря една трета от 1,2-милионното население на Триполи имат нужда от помощ, като основните
проблеми, и то дългосрочни, са в болниците, пекарните и други основни услуги, които функционират трудно, защото работещите в тях чужденци са избягали от боевете.
"Най-големият проблем е недостигът на медицински сестри, защото те са напуснали. Останалите в Либия мигранти се укриват, защото се боят от бунтовниците, които ги подозират, че са наемници на Кадафи".
Георгиева призова либийския Преходен национален съвет да разпореди на своите бойци да не извършват актове на отмъщения срещу трите хиляди мигранти от Субсахарска Африка, "дори и ако конкретното лице е войник".
Стандарт Нюз
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com