Пекин. Китай отрече обвиненията, повдигнати от страна на САЩ срещу петима армейски офицери, обвинени в икономически кибершпионаж, предадоха световните агенции.
Пекин заяви, че "никога не се е включвал или участвал" в подобни действия и че обвиненията биха навредили на сътрудничеството между двете страни .
Китай е извикал посланикът на САЩ в Пекин заради инцидента, съобщи държавната информационна агенция Синхуа.
Американските прокурори казват, че офицерите са откраднали търговски тайни и вътрешни документи от пет фирми и работнически синдикат.
Но китайското външно министерство призова Вашингтон "веднага да коригира грешките си" и да оттегли обвиненията.
Говорител на министерството Чин Ганг, цитиран от агенция Синхуа, каза, че обвиненията са "напълно необосновани и със скрит цел".
"Китай е твърд защитник на интернет сигурността и правителството, военните и свързаният с тях персонал никога не са били замесени в онлайн кражба на търговски тайни", се казва в изявлението на Ганг.
Той обяви, че Китай е решил да преустанови дейността си в Cyber Working Group на Китай и САЩ. Групата бе създадена през април.
В понеделник американски съд съд обвини петима военни от китайската армия в кибершпионаж и кражба на търговска информация от шест американски компании, които се занимават с ядрена енергия, метали и соларни продукти, съобщи министерството на правосъдието на САЩ, цитирано от Ройтерс.
Според обвиненията военните хакери са откраднали информация, която може да бъде полезна на конкурентни на американските компании в Китай, включително такива, които са собственост на държавата.
Съединените щати отдавна се притесняват от хакерски атаки, извършвани от чужбина, и особено от Китай, но за първи път публично обвиняват азиатската страна в шпионаж.
Сред пострадалите компании са United States Steel Corp, Alcoa Inc и Allegheny Technologies Inc. Обект на китайски шпионаж е станал и американски профсъюз, се казва още в съобщението на министерството.
Въпреки това подобни обвинения са символични - те просто ще попречат на въпросните лица да пътуват до САЩ и до държави, които имат споразумение за екстрадиция с Вашингтон. "Изпраща се сериозно послание на Китай", коментира старши научният сътрудник от Центъра за стратегически и международни изследвания Джеймс Люис.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com