Замразени банкови операции, неяснота и политическо напрежение. Такава бе обстановката в Кипър, ден след като бе одобрен спасителния пакет на ЕС за острова, в замяна на който трябва да се обложат депозитите с данък. Гръцката агенция АНА-МПА, цитирайки кипърското електронно издание 24H, съобщи, че всички банкови операции в страната временно са замразени.
С гриф "поверително" Централната банка на острова е изпратила писмо до кипърските банки, в което посочвала, че временно замразява плащанията и капиталовите операции. Писмото е било изпратено на 16 март и в него се посочвало, че банката въвежда тази забрана до ново нареждане. В замяна на спасителен план от 10 милиарда евро международните кредитори поискаха от Кипър да въведе извънреден данък от 6,75% върху всички банкови депозити под 100 000 евро и данък от 9,9% върху депозити над този праг, което предизвика гнева на вложителите. Решението, обявено в събота сутрин, шокира кипърците, които извиха опашки пред банкоматите, повечето от които бяха изпразнени за часове. Електронните трансфери бяха спрени.
Междувременно кипърското правителство отложи за понеделник дебата в парламента за спасителния план, договорен с ЕС, като депутатите изглеждат резервирани да одобрят текста. Това отлагане рискува да принуди банките на острова да останат затворени в началото на новата седмица, ако парламентът не успее да одобри европейската помощ преди подновяването на работа в страната във вторник, тъй като понеделник е почивен ден.
Парламентът, който трябваше да се събере в неделя на извънредно заседание, за да започне процес на ратификация на спорния план за финансова помощ, ще се събере на заседание в 16 часа в понеделник. Според Сигма ТВ президентът Никос Анастасиадис, който снощи трябваше да направи обръщение към нацията, е отложил дебата от опасения, че текстът може да бъде отхвърлен.
Подобен вариант би довел до срив на цялата икономика, подчерта президентът. Един глас не достига на двете партии - управляващият Демократически сбор (ДИСИ) и Демократическата партия (ДИКО), която подкрепя кабинета, за да бъдат приети необходимите законопроекти, коментират наблюдателите в Никозия. Вчера Политическото бюро на Движението на социалдемократите в Кипър ЕДЕК реши на свое заседание да гласува против законопроекта за орязване на банковите депозити. Освен тази партия, против законопроекта са също АКЕЛ и Партията на Еколозите. Наблюдатели смятат, че проектът не може да мине през парламента. Германският финансов министър Волфганг Шойбле пък заявил, че ако Кипър не харесва спасителното споразумение, може да излезе от еврозоната.
Руският бизнес най-потърпевш
Решението на ЕС да обложи депозитите в кипърските банки е продиктувано от това, че значителна част от парите в тях принадлежат на граждани от Русия, страна, която не е член на Eвросъюза, смята Би Би Си. Медията се позовава на данни от Ройтерс, според които половината от депозитите в кипърските банки възлизали на 70 млрд. евро и принадлежали на руснаци, които препирали пари през Кипър. Ако тези пари бъдат обложени, загубите за руския бизнес ще възлязат на 3,5 млрд. евро. Високопоставен представител на ЕК обаче опровергава това твърдение.
Компенсират загубите на британците
Британският финансов министър Джордж Озбърн обеща да защити парите в сметките на британците в Кипър. В Кипър има 60 000 сметки на британски вложители, които са застрашени да загубят милиони от налагането на 10 процентния данък върху авоарите, уточни в. "Дейли мейл". Тези депозити са общо около 1,7 милиарда лири и при налагането на данъка може да загубят до 170 млн. лири. Ограниченията върху сметките в момента забраняват и на британците да теглят пари от банкоматите, както и да превеждат в чужбина средства от сметките си. Около 3000 британски военнослужещи в момента се разположени на банкрутиралия остров на Афродита, напомня в. "Дейли мейл".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com