София. На 26 и 27 април премиерът Бойко Борисов заминава с правителствена делегация за Азербайджан. Страната се готви да похарчи милиарди за създаването на почивни и бизнес комплекси по крайбрежието на Каспийско море. В съревнованието за привличане на богати туристи се хвърлят и съседните Казахстан и Туркменистан, макар и с доста по-скромни проекти.
"Да стигнем и задминем Дубай" е амбицията на петролната държава Азербайджан. Подобно на емирството миналата година Баку започна изграждането на изкуствени острови, но на по-голяма площ. От това ще се роди нов град на разстояние от 4 до 8 км от брега. Изпълнител на проекта, разположен на 30 000 кв. м, е частният концерн "Авеста". Освен 25-етажните сгради, бизнес зони и търговски центрове там ще се издигне най-високата сграда в света - 185-етажен хотел. Кулите на Азербайджан, както вероятно ще се нарича хотелът, трябва да засенчат Бурж Халифа в Дубай, висока 1050 метра. Предвижда се около десетките изкуствени острови да се изгради писта за Формула 1. Стойността на целия проект се оценява на над 100 милиарда долара, което надвишава годишния брутен вътрешен продукт на страната. Квадратният метър жилищна площ ще се продава за 4000 долара, а се очаква инвестицията да се възвърне от туризъм, продажбата или отдаването под наем на апартаменти и офиси.
Азербайджан има намерение да използва петролното си богатство, за да демонстрира модерен имидж. 41 изкуствени острова ще изникнат в Каспийско море, като ще бъдат свързани със 150 моста. Проектът трябва да бъде завършен между 2020 и 2025 г. Един милион души ще живеят тук. Това ще бъде Венеция, новата Венеция, твърди Ибрахим Ибрахимов, който е мозъкът на проекта. По думите му американски, турски, арабски и китайски инвеститори вече са проявили интерес към новата Венеция.
В сравнение с азербайджанските амбиции намеренията на Казахстан са скромни. Проектът, наречен "Кендерли", е на стойност от 2,8 млрд. долара. Той предвижда застрояването на каспийското крайбрежие с 23 хотела, 4000 вили и резиденции с капацитет 22 000 души. Комплексът трябва да привлича половин милион туристи годишно, като ще предлага град с юрти, гмуркане и дори поклоннически маршрут за жени, които искат да имат дете. "Кендерли" ще се простира на 1700 хектара, 700 от които са частна собственост. Властите твърдят, че проектът ще постави основите на екологичния туризъм.
В Туркменистан идеята за създаването на курортен комплекс около селището Аваза на Каспийско море е на покойния президент Сапармурат Ниазов. Реализацията на проекта е в ръцете на настоящия държавен глава Гурбангули Бердимухамедов. Националната туристическа зона Аваза, която се намира недалеч от Туркменбаши, ще бъде застроена с 60 хотела на обща стойност 5 милиарда долара. Според президента, след като проектът бъде завършен, Туркменистан ще бъде в състояние да се конкурира в сектора на туризма с Испания, Турция и Египет. За момента обаче нито един инвеститор не е проявил желание. Причините са много, но главната са законите, които не гарантират чуждите инвестиции. Освен това Туркменистан не признава решенията на международните арбитражни съдилища.
Бляскавите проекти в трите държави обаче може да останат недостъпни за местните хора. В Баку средната работна заплата е 460 долара. Излиза, че един азербайджанец трябва да се лиши от храна и вода за 70 години, за да се сдобие с апартамент от 100 квадрата. Туркменистанският комплекс Аваза изглежда по-достъпен, но предвид икономическата ситуация в страната ваканцията в него не изглежда възможна. Миналата година средната месечна заплата е била 280 долара, като безработицата в Туркменистан достига 50 на сто.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com