Рим. Кабинетът на Марио Монти постави още със съставянето си два рекорда. Той е със средна възраст 64 години - най-високата не само сред всичките 58 правителства, управлявали Италия от 1948 година , но и сред сегашните правителства в страните от ЕС. Това сочи разпространено днес проучване на италианската неправителствена организация Openpolis.
Очертава се тенденцията по-възрастни премиери да оглавяват служебни или експертни правителства. Джузепе Пела е на 58 години, когато съставя служебен кабинет през 1953 година. Ламберто Дини оглави на 62 години експертно правителство през 1995 година, а сегашният премиер Марио Монти е на 68 години.
В проучването не е отбелязано, че политическата съдба на първите двама е тясно свързана с Балканите.
Джузепе Пела е начело на италианското правителство само пет месеца, като съвместява постовете на външен и финансов министър, и едва не вкарва страната във война с Югославия. Той заплашва югославския лидер Йосип Броз Тито, че ще изпрати италиански войски на източната граница и ще анексира свободната тогава зона Триест. Само енергичната намеса на западните сили предотвратява въоръжения конфликт.
Ламберто Дини бе външен министър на Италия през периода 1996-1999 г. и има политическа роля във въздушните нападения на НАТО над остатъчна Югославия. Впоследствие бе обвинен, че през 1997 г. е получил подкуп в непрозрачна сделка по изкупуване на дял от Телеком Сърбия от страна на Телеком Италия. Делото бе прекратено през 2001 г. по липса на доказателства.
Проучването на Openpolis съдържа класация на най-възрастните министри в ЕС, начело в която е 75-годишният италиански министър за връзките с парламента Пиеро Джарда, а в първата десетка фигурират още трима италианци.
Най-мощните икономики са предвождани от по-млади политици - Ангела Меркел е на 57 години, Никола Саркози на 56, а Дейвид Камерън е на 45 години. В пет държави от ЕС икономическите и финансови министри са в групата на тридесетгодишните, а в 8 страни, между които и България, са сред четиридесетгодишните.Дания изпъква с младото си правителство, в което премиерът е на 44 години, министърът на икономиката - на 26, а министърът на здравеопазването - на 28.
Друга отрицателна характеристика както за Италия, така и за Европа, е участието на жените в управлението. В кабинета на Марио Монти те са само 3 от 18 министри или 16,6 процента, което е близко до средния за ЕС показател от 19,7 на сто. В цялата републиканска история на Италия в 36 от общо 58 правителства не е имало нито една жена.
Дори когато жени участват в правителствата на страните от ЕС, на тях не им се поверяват ключови постове като премиер, министър на икономиката или на външните работи. Тези длъжности заемат едва 11 от общо 104 жени с министерски портфейли в обединена Европа. В четири страни - Австрия, Дания, Литва и Финландия - жени са икономически или финансови министри. Само в Германия, Дания и Словакия премиерите са жени.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com