Вашингтон
Брат на афганистанския президент Хамид Карзай може да е замесен в наркотрафик, което предизвиква сериозно безпокойство сред американските ръководители, пише в интернет изданието си в. "Ню Йорк таймс", цитиран от Франс прес.
Вестникът се позовава на анонимни източници, според които американският посланик в Афганистан, резидентът на ЦРУ и техните британски колеги още през 2006 година са повдигнали пред Карзай въпроса за тези обвинения срещу брат му Ахмад Уали Карзай.
Афганистанският държавен глава обаче досега не е отстъпил пред настояването им да накара брат си да напусне страната и твърди, че няма никакви убедителни доказателства срещу него. В момента Ахмад Карзай е специален представител за Южен Афганистан. Според "Ню Йорк таймс" когато афганистанските сили за сигурност открили огромно скривалище с хероин в полуремарке близо до Кандахар през 2004 година, местният комендант Хабибулах Джан получил телефонно обаждане от Ахмад Уали Карзай с настояване да пусне колата с наркотика да си замине.
Две години по-късно американските служби за борба с наркотиците откриха над 50 кг. хероин в друг камион близо до Кабул. След това според "Ню Йорк таймс" американските следователи разкрили връзки между товара и охранител, за който се предполага, че действал от името на Ахмед Уали Карзай. Президентът Карзай и брат му отхвърлиха тези твърдения и заявиха, че това са политически нападки от страна на противниците им.
АСН
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com