София. Родното таекуондо WTF получи признание за отличната си работа. Висока бе оценката и на председателя на световната централа д-р Чун Уон Чо, който лично засвидетелства подкрепата си при посещение у нас в срещите на най-високо държавно ниво. Бойният спорт е сред най-популярните и масово практикувани от деца у нас. За успехите през изминалата година и за амбициите на федерацията разговаряме с президента Андрей Георгиев.
- Г-н Георгиев, президент сте на федерацията по таекуондо от март 2010 г. Покриха ли се вашите очаквания с реалностите?
- Не. Човек има много идеи, но реализацията им невинаги се оказва толкова лесна. Трудно е, когато работиш с хора, да намираш начин да ги мотивираш и в същото време да нямаш възможност да ги стимулираш достатъчно материално. Един от големите проблеми, който стои пред мен, са задълженията на федерацията. Успяхме да погасим близо 35 000 лв. към спортното министерство. Остават ни още двайсет и няколко хиляди. Трябва да намираме тези пари от собствени приходи. През 2012-а ще бъдат погасени абсолютно всички задължения и финансово тръгваме на чисто. От друга страна, разбирам, че материалната база на клубовете не е добра. Подобрение в тази област обаче не може да стане толкова бързо.
- Къде е домът на националния отбор?
- Ползваме съоръженията на Национална спортна база. Тренираме в спортната академия, вече и на Белмекен. Нямаме собствена зала само за таекуондо, но мисля, че това в момента не ни е проблем. Проблем е, че в клубовете по места се тренира усилено, а материално не са добре обезпечени. Макар че за разлика от минали години всички имат пълна екипировка. Но човек иска повече и повече.
- Вашият спорт е един от най-масовите. Можете ли да споделите някаква статистика?
- Официално регистрираните клубове са 30 и то действащи, а не фиктивни. Към тях отделно има поне пет-шест подклуба с треньори и помощници, които работят самостоятелно към основния клуб. Най-важен е броят на трениращите. Сега се опитваме да направим статистика и на членуващите, защото имаме картотека само на състезателите. Това е важно, за да държим пулса на събитията. По този начин ще добиваме ясна представа как и в какви мащаби се работи по регионите. Ще ни посочи отличниците и ще ни даде сигнал за пропуските. Големият ключ при нас е, че входът е лесен. Зала, анцуг, преглед всяка година и детето може да започне да тренира. Не сме от скъпите спортове, в които се влагат много пари само за екипировка. Освен това работим и по училищата. Не навсякъде в школата базата е добра, но пък сме близо до децата.
- Как се прави огромната крачка от масовия към професионалния спорт?
- Това също е проблем. В момента не се справяме с приемствеността. Изкарваме децата до 15-годишна възраст и после ги губим за големия спорт. Ядрото от елитни състезатели е много малко. Всеки от тях иска внимание и по някакъв начин да бъде обезпечен. Осъзнавам, че имаме още много да работим. Сега успяхме да направим максималното на базата на добрите резултати при кадети и юноши, за да финансираме и тях, и личните им треньори. В същото време при нас точковата система е много ясна. Клубовете ще получат пари, при добри постижения от силни международни турнири. Гледаме задължително да обвържем материално нещата. Знаем, че няма да станат милионери, но да могат да се издържат и да знаят, че трудът им ще бъде възнаграден. Близо 40% от бюджета ни отива към клубовете. Другите 30 са за стимулиране на състезатели първо и второ ниво. Не са достатъчно, но няма да се оплаквам.
- Изпратихте най-успешната си година с изключително наситен вътрешен календар.
- Имахме четири държавни първенства и два републикански шампионата по форма във всички възрасти. Организирахме два детски турнира. Това е нашата гордост, защото се събират над 500 малчугани. Пълним залите по два дни. Събират ни се 8 вътрешни състезания за годината. През четири месеца правим семинари за покачване на квалификацията на треньори и съдии, ръководени от наши и чужди топинструктори. Проведохме пет лагера за високо спортно майсторство в Банско, Белмекен и Сандански. Излиза, че всеки месец провеждаме мероприятие, което не е малко за нашите условия и възможности. Да не пропуснем и изпитите за черни пояси - два през лятото и зимата. Общо 30 човека защитиха майсторски степени. Миналата година "се родиха" нови четири клуба. В провинцията се работи усилено. Мога да спомена Стамболийски, Разлог, Горна Оряховица, Велико Търново, Ботевград, Дупница, Бургас, Казанлък. За осъществяването на всичко това срещнахме пълната подкрепа на БОК и спортното министерство. Ние сме една от малкото федерации, която
въвежда изцяло електронен регистър на всичките си състезатели и треньори. Предстои ни да направим съвместно с Национална спортна академия и световната федерация разграничаване на степените на наставниците. По този начин популярността, която има таекуондото, да се гарантира и с ценз. Ние обучаваме в детски градини, училища и спортни зали. Гарантираме за нашите хора и сега ще го официализираме.
- С колко медали можете да се похвалите?
- Спечелихме пет балкански титли при кадети, юноши, мъже и жени в силната конкуренция на региона. Зарадва ни бронзът от европейско първенство за студенти при жените. При юношите имаме второ и трето място от шампионата на Стария континент в Грузия, което е изключителен успех. Защото тези деца вече влизат в групата, която ще се готви за олимпиадата в Бразилия през 2016 г. Шестата позиция от световното при мъжете на Владимир Далаклиев е постижение, което не сме имали досега. Към витрината добавихме и няколко златни медала от "А" турнири - най-висок клас в ранглистата на Европа. Медалистите ни са над 20.
- Как приемате факта, че станахте първият българин, пробил в европейските структури на таекуондото?
- Включването ми в управителния съвет на европейската федерация е признание за българското таекуондо, че сме значими и ни оценяват. Първата ми работа е да предложа и други българи да влязат като членове на различни комисии.
- Имате ли амбиция да организирате голямо първенство?
- В края на февруари получихме право да проведем международен
съдийски семинар. Тук пристигат двамата най-големи съдии на световната федерация, които ще лицензират наши и международни рефери от всички краища на планетата. А заявките са повече от 70 човека. Идеята ни е България да стане център за Европа, удобен като дестинация и условия. И сме на път да я реализираме. Нека първо да видим как ще мине това мащабно мероприятие и после ще мислим за домакинството на подходящия турнир. Имахме огромното желание да направим европейско студентско първенство. За съжаление не стана, защото водещият организатор беше студентската асоциация "Академик". Доколкото разбрах, там вече ще има легитимно ръководство и се надявам то да заработи, но заради нея не успяхме да приемем този форум. Надявам се през 2013 г. да станем свидетели на европейско първенство в новата зала.
- Ще имаме ли състезатели в Лондон 2012?
- Нямаме квота. Илияна Енева стои на пето място като резерва. При мъжете бяхме изключително близо до виза, още повече че за Лондон се класираха състезатели, които са губили от нашия Владимир Далаклиев, и то през януари. Но малшанс. На мен ми е болно. Защото Влади наистина е по-добър от тези, които си осигуриха квота. Ако ни превъзхождаха, бих преглътнал. Категорично в категория 68 кг и 49 кг при жените българите са на ниво за олимпиада. Раздават се и уайлд карти, но не можем да разчитаме на тях засега.
- Обличате ли екипа още?
- Да, но внимавам да не се контузя. Травмите на председателското място са достатъчни. (Смее се) Тази година и половина имаше доста нерви и напрежение. Залата ме лекува. Гледам два пъти в седмицата да съм там.
- Зарязахте ли напълно треньорството. Не се ли допитват до вас състезателите?
- Ако искат мнение, го давам, но не се бъркам. В последните ни избори за национален отбор споделих какво мисля, но избягвам да се намесвам. Иначе треньорите полагат тежък, къртовски труд. До голяма степен неблагодарен. Те са като родители. Хващат детето за ръка и работят. Благодарен съм на всичките ни специалисти, а през тези години обучихме много добри, които дават всичко за състезателите си.
- "Корейският Шаолин" вдигна на крака НДК през 2010 г. Да очакваме ли пак подобно шоу?
- Те са с нова програма. След Лондон може да ни посетят отново. Зрелището си заслужава.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com