Скандал с преброяването на дебата в бТВ

Скандал с преброяването на дебата в бТВ | StandartNews.com

София. Скандал със социологическо проучване избухна по време на съботния дебат на три кандидат-президентски двойки в студиото на бТВ - Росен Плевнелиев и Маргарита Попова (ГЕРБ), Ивайло Калфин и Стефан Данаилов (БСП) и Меглена Кунева и Любомир Христов (независими). Участниците преминаха през 4 кръга в рамките на два и половина часа, като отговориха на 40 въпроса. Социолозите пък следиха как се движи одобрението на зрителите. 

Водещите обявиха, че един от кандидатите води убедително - с 33,8%, а следващите двама са съответно с 18,3 и 18,0%. Имената ще бъдат обявени в централната емисия новини в неделя. Издигнатият от БСП Ивайло Калфин обаче се усъмни в резултатите и обяви, че 36 социологически и пиар агенции работят за ГЕРБ.

Данаилов също се скара на водещите. Той упрекна Ани Цолова и Виктор Николаев, че кандидатите за вицепрезиденти не се изявяват достатъчно, а той самият не се бил чувствал така странно от 40 години. "При цялото ми уважение към вашата телевизия, да бяхте поканили само кандидатите за президенти, а ние да се разхождахме в това време", каза Ламбо и първи напусна дебата.

Очите ми показват, а и сърцето ми е твърдо решено – ще стана президент, започна Плевнелиев. На въпрос дали е излязъл от сянката на Данаилов Калфин пък каза, че тя действително е много широка, но не е проблем, защото около нея има много слънце. Не ме притеснява това, че съм жена, напротив - България е в женски род, отбеляза Кунева.

За начало кандидатите дискутираха темата кой се опитва да взриви предизборната ситуация. Плевнелиев посочи, че не за първи път се слагат бомби при посещения на еврокомисари в страната. "Бомбата е насочена срещу управляващите. Очакваме изпълнителната власт да посочи кой е виновен, очакваме справедливост”, каза той. Калфин заяви, че не знае дали взривяването на автомобила на Сашо Диков е свързано с изборната ситуация, но според него случаят показва липса на държава, както и този в Катуница. "Тези, които взривиха „Галерия”, взривиха и Сашо Диков", категоричен бе Данаилов. Кунева пък поиска отговори от МВР за взривовете пред "Галерия" и дома на Васил Иванов. 

На въпрос има ли опасност за национална ни сигурност Кунева каза, че когато се посяга на свободата на словото с атаки срещу журналисти, това е заплаха за националната сигурност. Случаят с Катуница също е въпрос на национална сигурност, посочи тя. Плевнелиев подчерта, че за първи път от 20 години цар Киро е зад решетките. По думите му правителството на ГЕРБ е първото, което има смелостта и куража да възстанови справедливостта. Калфин обаче го контрира с думите "Вие работихте така, че получихме отказ за Шенген”. Според него президентът трябва да работи за това в нацията да няма разделение, а обединение.

В последната част дебата кандидатите си задаваха въпроси един към друг. Кунева попита Плевнелиев до каква степен е независим, тъй като според нея ще е проблем за него да се противопоставя на председателя на НС и на премиера. Той обаче беше категоричен, че е бил най-независимият член на правителството, а и не е член на партия ГЕРБ. Увери я, че като президент би върнал бюджета в парламента, ако обаче има ясни аргументи за това. По втория въпрос, който засягаше смяната на кадрите в институциите, Плевнелиев подчерта, че политиката на правителството е последователна и е напълно нормално зам.-министър да застане на поста на министър, например.

Плевнелиев на свой ред попита Кунева за отношението й към Ахмед Доган и дали очаква подкрепа от него. Тя беше категорична, че не е търсила подкрепа от нито една партия, но за нея думите "права" и "свободи" означават много и ако някои от хората, които по принцип са симпатизанти на ДПС, решат да я подкрепят, тя ще е много щастлива. Що се отнася до втория въпрос, който касаеше дали все още е член на НДСВ и дали ще е независима, тя заяви, че се е занимавала с работа, която е надпартийна и като министър, и като комисар. 

Въпросите на Кунева към Калфин бяха в същата тематика – за независимостта и за политическите задължения. Той беше категоричен, че за 17 години занимания с политика пътят му е прозрачен пред всички. Винаги казвал какво според него е нередно и си понасял щетите за това. Калфин заяви и че не е имал проблеми по случая с назначението на Никола Филчев като посланик в Казахстан. Подчерта, че после самият Филчев е решил да си тръгне, тъй като е видял, че му е трудно. 

Калфин на свой ред попита Кунева къде според нея е най-големият проблем на сегашното правителство. Тя заяви, че то говори с никого, дори и със собствената си парламентарна група и с бизнеса, който се оплаква, че мнението му е неглижирано. „Бих искала да се направи преглед на стратегиите на кабинета, за да се види какво остава и какво не може да бъде продължено”, подчерта тя. На втория въпрос - дали е проблем това, че тя иска да е президент, който излиза от гражданското общество, а то всъщност трябва да е коректив на институциите, Кунева заяви: "Спорите с възможности, които конституцията дава. Без съмнение мога да бъде гласът на гражданското общество". 

Въпросите на Плевнелиев към Калфин бяха дали съзнава, че подготвя криза в правителството и защо тройната коалиция е мълчала и не е взела никакви антикризисни мерки. Кандидатът на БСП отвърна: „Очевидно си търсите оправдание за лошо управление. Предишният кабинет стимулираше вътрешния пазар, а докато този на ГЕРБ уби малките и средни предприятия с глоби и такси". 

Калфин искаше да знае кога за последен път Плевнелиев е отказал на Борисов и за какво. Кандидатът на ГЕРБ отвърна, че е било по темата за енергийната ефективност, тъй като според него трябват още средства в сектора. Плевнелиев заяви, че винаги е спорил с премиера, но в тези случаи се сяда на масата, за да се търсят конкретни. Като любим политик пък посочи Стефан Стамболов заради реалните решения и конкретната и ясна външна политика (б.а. - изборът, който Калфин му даде беше между Стамболов, Каравелов, Живков и Борисов).

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай