Смолян/Кърджали. Водна бомба цъка в Златоград. Порои заляха града и препълниха язовира. Стар мост пък като тапа запушва река Върбица и тя може да залее града всеки момент. Междувременно в Неделино обявиха бедствено положение. Хората в региона са на ръба на паниката, в очакване на най-лошото.
„Откакто съм кмет, не съм имал толкова тежка ситуация, обяви градоначалникът на Златоград - Мирослав Янчев. Общината е свикала кризисен щаб. Той има пълна готовност да евакуира хората от къщите в долния квартал на града, който е най-застрашен от наводнение. Всички предприятия са изпразнени още вчера, хората по домовете си, а електрозахранването е прекъснато. Непрекъснато се правят огледи на критичните зони и се следи нивото на водата.
Най-опасна е река Върбица. Тя минава през Златоград и през 1996 г. предизвика масово наводнение, при което имаше три човешки жертви. Реката е толкова страшна заради стар мост, който при всеки дъжд се превръща в тапа за придошлата вода и покачва нивото на реката с около 2 метра. В момента Върбица заплашва да залее центъра на Златоград.
20 см. над преливника е и язовир „Златоград”. Според кмета обаче там ситуацията е под контрол. Екипи на Гражданска защита и местния кризисен щаб следят обстановката, изпратена е техника за разчистване на свлачища и пътни срутища на поне 3-4 места в района. Силно затруднено е движението към селата Аламовци и Старцево в златоградско, временно е затворен пътя до село Кушла заради преляла река.
В Неделино обявиха бедствено положение
Не по-лека е ситуацията в Неделино, където обявиха дори бедствено положение. Над 24 часа продължиха валежите в регфиона, а падналите количества са между 100 и 200 л./кв.м.
Заради проливните дъждове 14 деца останаха в града, тъй като училищният автобус не успя да ги извози до домовете им в околните села. Първият курс с 12 деца успял да премине през наводнения и компрометиран пътен участък, но минути по-късно водата се вдигнала и преминаването вече е станало невъзможно. Така останалите 14 деца - от селата Тънка Бара, Върлино и Козарка са в града.
«Родителите са известени, при децата има учители, раздадени са храни и напитки», посочи кметът на Неделино Стоян Беширов. Ако до края на деня не се намери начин децата да бъдат извозени, се обмисля варианта да бъдат настанени в общежитие в града, или в частни домове.
Обстановката в цялата община е критична, река Кичуковска е излязла от коритото си и е заляла пътен участък между град Неделино и с. Крайна.
„Пътят там е прекъснат и в момента преминаването през този участък не може да се осъществява”, обясни още Беширов. Това е същата отсечка, която през миналата година се разруши при последните проливни дъждове, но не получи средства за възстановяване на подпорната стена.
„Старите инфраструктурни „язви” пак се появиха”, коментира Беширов и допълни, че за пореден път ситуацията в родопската община е трагична. Няма достъп до 8 села и махали, почти няма населено място в общината, в което да не е тръгнало свлачище от проливните дъждове. Информирани са Полицията и Пожарната, на място е и работна група, прави се всичко, за да се ограничат пораженията върху инфраструктурата, разчистват се затлачените водостоци и запушени шахти, а в цялата област има сигнали за паднали дървета.
В Кърджали нащрек - приижда висока вълна
В Кърджали ситуацията също е напрегната, защото река Върбица минава и през него. Хората чакат да дойде висока вълна от Златоград. Всички, които живеят по поречието на Върбица са предупредени за опасността.
От сутринта до момента сме получили 15 сигнала, предимно за отводняване на къщи, административни сгради, улици, коментира комисар Христо Тодоров, директор на ОУ „Пожарна безопасност и защита на населението”. Според него в язовирите има достатъчно място и няма опасност от преливане.
В Кърджали до късния следобед бяха паднали около 30 литра на кв.м. Дъждът на места вече спря, но на други продължава. Пътищата в региона са мокри, но проходими, към момента няма сигнали за свлачищни процеси.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com