Преглед на регионалния печат

Преглед на регионалния печат | StandartNews.com

СТАРА ЗАГОРА

Под заглавие «Не ядрената енергетика, а комплекса "Марица-изток" гарантира енергийната независимост на България», в. «Старозагорски новини» публикува в днешния си брой интервю с Иван Арсениев, главен проектант на "Мини Марица-изток". Той припомня, че сега и в следващите години, от комплекса ще се произвеждат над 40 на сто от българската електроенергия от изключително евтини въглища, на изключително ниска себестойност. Според енергийния спец, ако бъде изградена АЕЦ "Белене"  имало реална опасност да остане да работи най-много най-новата топлоцентрала в комплекса - на АЕS в Гълъбово. Щели да бъдат затворени поне 2 от рудниците на "Мини Марица-изток" и блоковете на държавната "ТЕЦ Марица-изток 2". И тогава ще бъдем изключително енергийнозависими, защото над 60% от електроенергията ще се произвежда от ядрена централа, а от нея нищо не е българско, заключава Арсениев.

Всекидневникът публикува и апела на областното ръководство на ДПС в Стара Загора след опита за покушение срещу Ахмед Доган. "Апелираме към нашите членове и симпатизанти да не се поддават на провокации, защото случилото се не може и не бива да бъде повод за противоречие и насаждане на омраза. Ние винаги сме живели много добре с останалите общности, благодарни сме за толерантността им и ще отвърнем със същото", казва областният председател на движението Халил Лятифов. Апелът е част от приетата декларация по време на областното заседание на ДПС в сряда.

«Старозагорски новини» информира и за голямото текучество в секционните избирателни комисии за националния референдум за АЕЦ «Белене». Политическите партии, регистрирани за участие в референдума, непрекъснато сменят членовете си в комисиите, средно на ден се подменят по 20-30 имена, оплакали се от районната избирателна комисия. Основната причина била ниското заплащане на членовете на СИК, както и недостигът на електорат на отделни партии в областния град. Общият брой на секционните избирателни комисии в областта е 479, а членовете им, плюс председатели, зам.-председатели и секретари  са над 3000.

МОНТАНА

Православен младежки център отвори врати в Медковец, съобщава вестник „Слово плюс”. Целта му е възраждане на духовния живот на младите хора. Той ще работи за развитието на детските таланти, за укрепването на вярата и родолюбието, за утвърждаването на българските ценности. В момента в заниманията на центъра участват 70 деца и младежи от селото.

Вестникът отделя внимание на работата на областните информационни центрове, които предоставят информация за европейските програми и възможностите за привличане на средства от общините, бизнеса, неправителствените организации. Центърът в Монтана вече разяснява особеностите на следващия програмен период, видинският отчита сключени само през последните два месеца на 2012 година  нови договори за общо 122 млн. лв. За активна работа по проекти в Белоградчик съобщава още вестникът. Най-атрактивният е за изграждане на спортни съоръжения – реконструкция на градския стадион и модернизация на многофункционална спортна зала.

Вестникът разказва за голяма родова среща в село Смоляновци, община Монтана. Потомци са направили родословно дърво на Ганчовия род, който започвал от 1873 година.

Културната тема е представена от разказ на Анатолий Петров, нови стихове и спомен за отишлия си от живота поет Първан Стефанов. Написал го е неговият състудент от Монтана Никола Намерански.

Клиентите на „Овъргаз”, които в Монтана са над 2000, минават на самоотчет, младежи възродиха древен обичай, общинското настоятелство  на БЗНС – Монтана  избра инж. Замфир Замфиров за свой лидер, в Чипровци ще се строи малка ВЕЦ, съобщава още вестник „Слово плюс”.

ДОБРИЧ

Водещата тема днес на в. "Нова добруджанска трибуна" разказва за творческите планове на кукления театър в Добрич. Пред медията директорът на театъра Петър Петков споделя върху какви нови постановки ще работят актьорите през настоящата година. От челно място още вестникът информира за поредна жертва на телефонни измамници. Пенсионер от Добрич дал 4 хил. лв. за операция на дъщеря си. И двата всекидневника от първите си страници съобщават противоречива информация за визита на премиера Бойко Борисов и част от министрите от кабинета в Шабла
  в съботния ден.
"Добруджанска трибуна" излиза днес с водещо заглавие "Стратегически" инвеститор продължава да получава реверанси". С това заглавие медията алармира, че фирма "Би Ей Тур" ООД, която в началото на 2010 г. е подписала договор за концесия на спортен комплекс в Добрич, е заявила, че за 2 години ще вложи 1 700 хил. лв., като пусне в експлоатация закрит басейн. Две години по-късно ежедневникът прави констатация, че това не е факт. от първата си страница "Добруджанска трибуна" съобщава и новина от съдебните зали - съдът е решил измамник да остане в ареста.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай