Варна. Тайнството на хляба, замесен с квас, ритуалът по изпичането и традициите на яденето му ще бъдат показани за Великден в духовно-просветния център към Варненската и Великопреславска митрополия.
Тогава за първи път ще пекат козунаци в специално направената като църква пещ.Тя се опалва до определен бял цвят на тухлите, огънят се отстранява и втасалите самуни се пекат само от топлината им.
"Технологията съществува още от патриархалното общество", разкри Борислав Аврамов, който отговаря за работата с младежта във Варненската митрополия. С благословията на дядо Кирил пещта е съзидана по проект "Откриване на смисъла" на община Варна и дирекция "Младежки дейности".
"Жената в древността приготвяла тестото веднъж в седмицата за хляба на цялото семейство. Тя е имала уважение към насъщния, затова го приготвяла чиста, тогава дори не е лягала при мъжа си и цели 24 часа се е посвещавала на това свещенодействие", разказа Аврамов, който събира цялата история за хляба и митрополията и ще издаде брошура.
Древният и истински хляб се прави само с квас, брашно, сол, вода и захар. Маята е била непозната. Християнин подарил минимелница с камъни на духовния център "Св.Архангел Михаил", за да мелят житото на брашно. Както е казал Исус Христос - хлябът е като църквата – събира зърната от полето, смлени на брашно, квасът ги съединява в тесто. Така и храмът събира хората и освободени от греха ,Божията благодат ги изпича и съединява завинаги.
Да месят хляб с квас с цялата символика на това в духовния център посвещават ученици от най-малките до горните класове във Варна. Интерес проявили за това срещу Великден и от велоклуб „Устрем".Майсторът който меси църковния хляб е Делян Савов, а Георги Манолов от духовния център владее изкуството да го пече в специалната пещ.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com