Експозиция показва една от трите лонгозни гори в България

Експозиция показва една от трите лонгозни гори в България | StandartNews.com

Добрич. Уникалната експозиция "Природата на Добруджа" отново посреща посетители, след обновяването. Гостите на Регионалния исторически музей - Добрич, могат да видят корморан и изчезналия вече от добруджанското крайбрежие тюлен - монах, който се е срещал в пещерите под нос Калиакра и Русалка до 1972 г.

В естествена природна среда е представен и друг вече за съжаление изчезнал вид от добруджанската степ - голямата дропла, която е била наричана добруджанския щраус. Наред с нея посетителят може да види характерната степ на Камен бряг и обитателите й каменарче, чучулита, лалугер, както и черноглава и сива оресарка и белоопашат мишелов. Гостите се потапят в едно от големите богатства на природата на България - лонгозните гори, които са цели три на брой у нас - на устието на река Батова, резерват Балтата, до Албена, на река Камчия и на река Ропотамо.

Специалистите в музея изтъкват и факта, че в Европа има само още две лонгозни гори и те са на река Рона във Франция. Тук освен растителните видове - ясен и блатно кокиче са представени и някои от животинските видове, обитаващи гората - чакал, язовец, чинка, козодой, информаторът на гората - сойката, белка, катерица, сръндак и ушатата сова, която може да върти главата си на 360 градуса. Във възстановката на каньона на река Суха, който и днес се обитава от белоопашат мишелов, папуняци. Място има отредено и за полетата на Добруджа, където в житата се срещат хомяк, пъдпъдък, гургулик, фазан и зайци. Всички животински експонати са дело на препаратора Стоян Нонев, който има идея да доразвие експозицията и представи и морското богатство на северното Черноморие.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай