Велико Търново. Вицепремиерът Симеон Дянков инспектира тайно как върви проектът „Подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура” по Оперативна програма „Регионално развитие". Финансист №1 обиколи и обектите на културно–историческото наследство, за които кметът на общината Даниел Панов поиска допълнително финансиране.
Късно в неделя, малко преди залез слънце Дянков разгледа заедно с градоначалника първо площад „Цар Асен” и с видимо задоволство констатира, че хората и техниката работят интензивно и в почивния ден. Остават довършителни работи, които окончателно ще оформят новия облик на пространството пред крепостта Царевец.
В почти мистична атмосфера, на светлината на електрическо фенерче археоогът Хитко Вачев разказа за славното минало и значението на църквата за българската история. Проектът за работа по храма е на стойност 250 000 лв. и включва реставрация и консервация на част от стенописите от 16-ти и 17-ти век, частичен ремонт на защитното покривно съоръжение и експониране на оригинални каменни пластики, намерени при археологическите разкопки във и около църквата. Хитко Вачев защити тезата си, че в църквата и в църковният двор може да се оформи лапидариум, който да стане притегателен център за туристи и средище за организиране и провеждане на интересни културни събития.
Дянков бе видимо впечатлен от проекта за довършване на кръглата кула – част от царският дворец на Царевец, както и от проекта за изграждане на атрактивно съоръжение на мястото на подвижният мост на Първата порта на крепостта. Проектантът арх. Пламен Цанев получи задача в най-кратък срок да актуализира и да предостави работните проекти за дейностите по довършване на Кръглата кула и част от царският дворец на Царевец.
Двамата, придружавани от внушителна група експерти, разгледаха консервираните части от средновековни зидове на манастира „Св.Иван Рилски”, видяха защитната конструкция и прозрачният покрив, като кмета обоснова необходимостта от допълнително финансиране за довършване на археологическите разкопки, на консервационните дейности и на защитното покритие.
Кметът показа на Симеон Дянков дейностите, извършени по реконструкцията на църквата „Св. Св. Петър и Павел”, парковото пространство, площадчето и паркинга пред църквата.
Двамата разгледаха и Шишмановата баня. Министърът се съгласи, че за обекта е необходимо спешно финансиране от 390 000 лв. по дейностите по консервация и изграждане на защитно покритие на обекта, което трябва да бъде последвано от дейности по социализацията му.
В църквата „Св. 40 мъченици” вицепремиерът чу плановете за продължаване на археологическите разкопки южно от храма в комплекса „Великата лавра”. Проектът възлиза на 147 000 лв. и включва продължаване на археологическите разкопки на територията на целия комплекс ”Велика лавра”.
Обиколката на Дянков продължи с разходка в най-добре запазения римски град на територията на България - Никополис ад Иструм. Финансист №1 изрази надежда, че през следващия археологически сезон тук ще могат да се наемат близо 1200 работници за извършване на археологически разкопки. Това ще е част и от своеобразна социална програма, чрез която работа ще могат да намерят хора от съседните населени места.
„След като за 100 години археологически проучвания са изследвани едва няколко процента от територията на града очевидно има нужда от по-мащабни проучвания и ангажирането в този дейност на повече хора”, коментира Дянков.
Обиколката на обектите от културно–историческото наследство, за които кметът Панов иска допълнително финансиране, приключи в църквата „Св.Димитър” в село Арбанаси.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com