Добрич. За втора поред година етнографите от добричкия музей организираха и проведоха стария български обичай прощъпулник, на който общо 8 хлапета, които са проходили гониха търкулнатата от майките си житена питка и избираха пътя в живота си от множеството предмети, символизиращи занаятите. Самите предмети измежду които малките господа и госпожици можеха да избират бяха предоставени от майсторите - занаятчии в етнографския комплекс "Стария Добрич".
Общо 8 дечица и техните близки се включиха в обичая. От всички предмети наредени в таблата трима - Максим Алекс и малката Йонна си харесаха дървена чаша и според орисницата - етнографа Лена Кирилова, те ще бъдат бъдещите винопроизводители. Зорница и Момчил пък се спуснаха след питката и стигайки до таблата, грабнаха малък дървен кавал. Както стана ясно за Момчил се предположи, че ще е поредния музикант в семейството, защото той расте с мама и тати, посветили се на музиката.
Малката Теди пък си избра кутия с боя, като на нея и бе предречено бляскаво бъдеще като художник. Двама ще са и бъдещите бижутери ювелири - Симона и Ивайло, които си харесаха писан гердан. Добричкият градоначалник Детелина Николова дари на всяко едно от хлапетата книжката "Добрич - моят роден край". Ковачът Ташко Нашков пък подари на всяко дете по една малка подкова, за да им носи щастие и късмет. От грънчарницата също зарадваха малчуганите с подарък - всеки има по една писана глинена окарина, а златарите и музеят поднесоха на всяко хлапе по една автентична монета от 1940 г., посветена на връщането на Южна Добруджа в пределите на България.
Празникът за малчуганите и техните близки, както и множеството добричлии продължи с поздрав от клуб „Златна ябълка", с ръководител Руска Симеонова, които зарадваха всички с традиционни броилки, игри и песни.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com