Защо Сталин отменил Деня на победата

Искал руснаците да се кичат с трудови, не с военни ордени

Защо Сталин отменил Деня на победата | StandartNews.com

 

Русия днес чества 75-тата годишнина от победата на Великата отечествена война, но не през всичките години това е бил празничен ден. През 1947 година Сталин отменя тържествата и го прави нормален работен ден.

Защо той се отказал от Деня на победата обяснява вицепрезидентът на Асоциацията на историците, изследващи Втората световна война, Константин Залески пред лента.ру.

Широко разпространеното твърдение е, че Сталин се е притеснявал от това, което съветските войници са видели, докато са се били в Европа. След като воюващите се завърнали удома, те започнали с въпросите защо съветският стандарт е толкова но-нисък от германския и защо в страната на победилия социализъм има повече бедни и нещастни отколкото в омразния капитализъм. Сталин не искал да чува за подобни сравнения.

Това обаче не е истинската причина за отмяна на празника. Съветският вожд казал след войната, че е време да престанат да носят военните ордени, защото трябва да се гордеят тези, които са получили отличия за трудови заслуги. Той отменил историческия ден, за да могат хората да се занимават с текущата си работа, която за Сталин означавала – бързо възстановяване на страната. Ситуацията в онези дни е била апокалиптична – Съветският съюз загубил голяма част от населението, икономиката била съсипана, гладът бил ужасяващ. Сталин се сравнявал непрекъснато с Америка, където война не е имало, икономиката се развивала на бързи обороти, в частност и военната иднустрия, и ядреното въоръжаване. Той искал бързо да догони американците, а това можело да стане с желязна дисциплина, с много труд и много пари.

Денят на победата изисквал разходи. Милиони ветерани, от които над 500 000 инвалиди, очаквали финансова награда на празника. За Сталин обаче тези хора били герои на войната, но безполезни за възстановяването на социалистическото общество. Затова и той си спестил парите за хората, които са донесли мира и победата на страната.

Отменил е честванията в страната, но в същото време е засилил гордостта от победата на международната сцена – във всеки дипломатически документ това задължително е присъствало, отпуснали са се колосални пари за производство на филми, изнесени навън да показват историческата роля на СССР за разгрома над нацизма.

Така победата се отбелязвала извън страната, а вътре следвоенната партийна повеля била да се строи икономиката, да се възражда и да се ускорява.

Разбира се, това е създало огромно напрежение сред ветерани, което в съчетание с рязкото намалението на Червената армияа - до 500 000 само за 5 години е довело и до бъдещите драматични събития по върховете на властта.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай