Варна. Влаковете спират в четвъртък, 24 ноември. Това е датата за стачката в БДЖ, съобщи председателят на Синдиката на българските железничари към КНСБ Петър Бунев. Той се уверил при обиколката и срещите с хората от жп-възелите в страната, че железничарите са единни в готовността си да протестират.
Според синдикалиста, ако на 24-ти стачката не постигне целите си, тя ще продължи до постигането им. По време на протестите ще се иска и оставката на финансовия министър, както и на ръководството на железниците.
Oсвен проблемите в БДЖ, обстановката се нагнетява допълнително и от промените за пенсионирането, които предлага финансовият министър Симеон Дянков. Според Бунев близо 400 души вече са подписали споразумения за доброволно напускане, за да получат 6 заплати, но с идеята за увеличаване на пенсионната възраст с една година този процес ще спре.
Синдикатът смята, че мениджмънта на БДЖ не работи в посока на повишаване на приходите, тъй като тенденциозно не осигурява работа в товарния превоз, от който се печели. Според Бунев, целта е ясна - приватизация. Има пуснато писмо до Агенцията по приватизация, има и конкурс за консултанти, които да направят оценка на „Товарни превози”.
Чухме в началото, че цената ще бъде 320 – 350 милиона, но в последствие вече отива към 200, а сигурно накрая едва ли ще вземат и 100 милиона”, коментира Бунев. Розен Зарков от „Подкрепа” потвърди излизането и на неговия синдикат от тристранния съвет, както и искането за оставка на министър Симеон Дянков и на мениджмънта на БДЖ.
Ръководствата на 5-те северни общини в Старозагорско – Казанлък, Павел баня, Мъглиж, Гурково и Николаево се обявиха против предвиденото от БДЖ спиране на 5 влака, които минават по подбалканската ж.п. линия. Става дума за няколко пътнически влака по направления Карлово – Сливен и един бърз – София – Варна.
В официална обща декларация до транспортния министър Ивайло Московски местните общински съвети настояват де се преразгледа решението. Общинарите напомняли, че със сутрешния и вечерния пътнически влак пътували почти всички работници от региона за двата най-големи града в Розовата долина - Карлово и Казанлък.
Обезпокоени били и от курорта Павел баня, за който също ежедневно пътували стотици медици и обслужващ персонал в санаториумите, оздравителните комплекси и СПА-центровете.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com