На кораба "Радецки" е струпано оръжие като за едно опълчение, съобщи директорът на Националния параход-музей Людмила Дамянова. Пушките и револверите обаче са поставени в добре охранявани витрини и няма как да "пуснат кръв".
Тъкмо в Нощта на музеите в събота на борда на кораба-музей се открива изложбата "Историята на оръжията в България", подредена със съдействието на Георги Маринов - председател на Националния съюз "Единение".
Експозицията съдържа огнестрелни и хладни оръжия от Възраждането. На специални табла пък има информация за тях. Описан е и малко известният факт, че именно през този период български майстори са изработвали оръжия по поръчка на Османската империя.
Само в Сливен например годишната поръчка за турската армия е била 6000 цеви. Един от най-интересните експонати е пушка, подарък от Васил Левски на Параскева Вълчева от великотърновското село Румсаля. Тя била ковчежник на основания от Апостола и Матей Миткалото местен революционен комитет. Изложбата има специален раздел на оръжия от Руско-турската освободителна война и използваните от опълченците пушки.
Показани са също така класически оръжия за самозащита. На някои от пистолетите има и ръчни гравюри по дръжките. Такава експозиция разбира се може да мине без пушката "Манлихер", с която българските войни са се сражавали по време на битките през миналия век.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com